Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Kredi Çekebilir mi?

0

Yaşanan pandemi sürecinde bir çok kişi işinden olmuş ve işkura işşizlik maaşı için başvuru yaparak işsizlik aylığı almaya başlamıştır. Peki Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Kredi Çekebilir mi? sorusuna sizler için yanıt bulmaya çalıştık. Bankaların müşterilerine sunmuş bulunduğu konut kredisi, vasıta kredisi, kobi kredisi, gereksinim kredisi, beyaz eşya kredisi ve daha bir çok kredi imkanları vasıtası ile vatandaşlarımız toplu para ile alabilecekleri gereksinimlerini gidermektedir. Bankalar kredi vermeden evvel müşterilerinden gelir belgesi (maaş bodrosu), kefil ve teminat istemektedir. Bu hal karşısında bankanın istemiş bulunduğu koşulları yerine getiren vatandaşlarımız kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler.

Geçim sorunu yaşam sürdüren ve zor halde kalan bir çok vatandaşımız greksinimlerini karşılaya bilmek amacıyla bankaların sunmuş bulunduğu kredi imkanlarından yararlanmak üzere müracaat yapmaktadırlar. Bankalar müracaatla tespit edilen müşterilerinden ilk olarak kimlik bilgilerini istemektedirler. Sistemden müşterinin T.C kimlik numarasını girerek kredi işlemlerinin başlatılması amacıyla bir engelinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu hal bundan sonra kredi notuna bakılarak da yapılabiliyor. Kredi amacıyla bankaya baş vuruda tespit edilen şahsın daha daha eskiden kara listeye girmemiş olması onun amacıyla büyük bir üstünlük olacaktır. Sistemde bir engelinin olmadığı tespit edilen kişiden daha sonra gelir belgesi ve teminat istenmektedir. Gelir belgesi olmayan vatandaşlara bir çok banka kredi olanağı sunmamaktadır. Bankaları müşterilerine kredi verirken bu kredinin geri ödemesinin yapılacağına dair garanti istemektedir. Çalışmayan yurttaşların çekmiş oldukları kredileri ödeyip ödemeyecekleri muallakta bulunduğu amacıyla Çalışmayan vatandaşlara kredi olanağı sunulmamaktadır.

Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası, QNB Finansbank, Yapı kredi ve başka bankalara müracaat yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilirler mi?
Bankaların kredi imkanların yararlanmak amacıyla çalışmanın mecburi bulunduğunu belirtmiştik ancak bankaların kredi imkanlarından yararlanabilmek amacıyla teminat yada kefil gösterdiğinizde bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bunların yanısıra işsizlik maaşı alıyor olmanız da bu hale engel olmayacaktır. Yani bankalar kredi vermeden kredi müracaatı yapan şahsın hesap hareketlerindeki son 6 aylık devresine bakmaktadır. Yani şayet hesabınıza son altı ay amacıylade derli toplu olarak ödeme yapılmışsa kredi müracaatnuz onaylanabilir. Bunun dışında kredi müracaatı yaptığınızda işten çıkışınız verilmiş ve işsizlik maaşından yararlanmaya hak kazanmış iseniz maaşınız yatmış bulunduğu bankaya baş vuru yaparak kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi olanağı sunmaya bilir ancak derli toplu ödeme karşılığında bu hal banka müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilir.

Hesap hareketlerinizde 6 aylık derli toplu ödeme varsa büyük ihtimalle işsizlik ödeneği de alsanız bankalar doğrultusundan size kredi verilebilecek.

Kredi Başvurusunda Tespit edilen Şahıslardan İstenen Şartlar Nelerdir?
Maaş bordrosu,
Kefil,
Teminat,
İpotek,
Son 6 ayda maaşınızın derli toplu yatmış olması,
Sigortalı olmanız,
İşsizlik maaşından yararlanmış bulunduğunuza dair bir belge
yukarıda saymış bulunduğum şartları tamamlamış bulunduğunuz takdirde bankalardan kredi çekme hakkınız olacaktır. Hiç bir banka kefil, teminat ve ipoteği bir arada istemez bu üç şarttan birini yerine getirmiş bulunduğunuz taktirde başkalerini sizden istemeyecektir.

İşsizlik maaşı alanlara bankalar kendilerini emniyet altına alabilmek amacıyla daha düşük tutarlarda kredi vereceklerdir. Çünkü gelir belgesi olarak işsizlik maaşını sunacaksınız. 710 TL olan işsizlik maaşı amacıyla de meblağın düşük olması gayet normal bir haldur. 20 bin TL’ ye kadar kredi çekebilirsiniz. Şayet daha yüksek meblağlarda kredi çekmek istiyorsanız yanınızda kefil götürmeniz ya da teminat göstermeniz gerekmektedir.

İşsizlik maaşına kredi veren bankalar teminat, kefil vb. talep etmektedir.

İşsizlik maaşından yararlanan yurttaşların bankalara müracaat yapmaları halunda kredi çekme imkanlarının olmasından bahsetmiştik ancak bu devre devre bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Öncelik ile kredi olanağı sunacak olan bankalar maaşınızın derli toplu bir biçimde yatmış bulunduğu banka olacaktır. Daha sonra kullanmış bulunduğunuz kredi kartınız var ise ve bu kredi kartınızın ödemelerini her ay derli toplu bir biçimde yapıyorsanız ve kredi notunuz yüksek ise kredi kartını kullandığınız banka size bu olanağı verecektir.

İşsizlik maaşları bilindiği gibi PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’ nin anlaşmalı bulunduğu bankalara kredi müracaatı isteği ile gidebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı bulunduğu bankalar Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank, Şekerbank, Fibabanka’ dır. Tabi bu bankalar işsizlik maaşınızı kabul etmeyeceğinden sizden kefil ya da teminat sunmanızı isteyebilirler. Zaten bankaların kredi vermek amacıyla belirli şartları bulunuyordır. Bu şartlar reşit olmak, derli toplu gelir belgesi sunabilmek, 6 aydır sigortalı olarak çalışmak ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu şartları tamamlamadan bankaların müracaatlarınızı kabul edeceğini hayal dahi etmeyin.

En düşük faizli gereksinim kredisi veren banklardan kredi alarak 2020 senesinde finansman greksinimlerinizı karşılayabilirsiniz.

2020 senesinde işsizlik maaşı ile alakalı bir planlama bulunuyor ve işsizlik maaşı şartları esnetilmektedir. Konu ile alakalı açıklama yapıldığında sizlerle paylaşacağız.

Leave A Reply

Your email address will not be published.