Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

0

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Sicili bozulanlara kredi veren bankalar borç batağına girmişlere çıkış umudu oluyor. Bankalar genellikle kredilerini kredi notu düşük olmayan kimselere veriyor. Borcunu geciktirip birkaç defa ödemeyenlerin kredi notu düştüğünden bankaların kredi vermesi zorlaşıyor. Bu durumda olanlara bazı bankalar kredi veriyor.

Ancak yasal takibe düşüp bankalarla sorun yaşayanların bu yöntemle kredi almaları pek mümkün olmayabilir.

QNB Finansbank kara listedekilere kredi veriyoruz sloganıyla reklam yapmıştır. Finansbank gibi Denizbank, Akbank, TEB, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, ICBC Bank, Odeabank, Fibabanka, Enpara, İş Bankası, Ziraat Bankası ve Aktif Bank sicili bozuk olana kredi veren bankalardır.

 

Sicili Bozuk Olan Kişiler Nasıl Kredi Alabiliyor?

 

Banka borçlarını ödemeyen veya ödeyemeyen kara listeye düşmüş kişiler hükümetin yaptığı bir yasa değişikliği ile sicil affından yararlanabiliyor.

Ancak gelirini belgeleyen kişiler başvurduklarında bankalardan kredi alabilir. Sadece gelir beyanı da bankaların kredi vermesine yetmeyebilir. Bu durumda banka kefil isteyebiliyor. Kefilin kredi notu yüksekse bankanın 100000 TL’yi geçmeyen kredi vermesi muhtemel olabiliyor. Banka politikalarına göre ayrıca ek teminatlar da istenebilir.

 

Kara Listedekiler Neden Kredi Alamaz?

 

Bankalar tarafından kredi verilip verilmemesi başvuran kişinin kredi notuna bağlıdır. Kredi başvurusu reddedilince kredi notu daha da düşmektedir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce Merkez Bankası kara liste sorgulaması yapmalıdır.

Bozuk sicili olan biri bankaya kredi başvurusunda bulunduğunda kredi alamıyorsa çok düşük kredi notundan başka düzenli gelir gösteremediği için, gösterdiği kefilin de sicili bozuk olduğu için veya kredi limitleri dolduğu için olabilir.

 

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulaması Nereden Yapılır?

Bankaların kredi kartlarını, kredilerini, mevduat ürünlerini kullananların ödemek zorunda olduğu aylık taksitlerini geciktirdiklerinde, gününde ödemediklerinde banka sicili bozulmaya başlıyor. Ödemelerin devam etmemesi durumunda yasal takibe düşme işlemi gerçekleşiyor ve kara listeye alınma durumu başlıyor.

Merkez Bankası kişilerin tüm banka performanslarını kayıt altına alıyor. Ortak havuz mantığıyla tüm bankalar Findeks Sistemi ile beraber Merkez Bankasından müşterilerinin diğer bankalarda kara listeye girip girmediğini görebiliyor.

Sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyenler kara listede olunup olunmadığı herhangi bir banka şubesine gidilerek banka görevlisine sorgulatıldığında öğrenilebilir.

Bir diğer yöntem ise Findeks sistemi ile kara liste sorgulamadır. Kredi Kayıt Bürosu Findeks resmi internet sitesi üzerinden 8 TL ücret karşılığında T.C. kimlik No ve cep telefonu ile son 5 yılın sorgulaması yapılabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Öncelikle kara listeye girilmesine neden olan bütün borçların kapatılması gerekiyor. Borçlar sıfırlanmadığı sürece sürekli bankaların takibinde kalınacaktır. Kaldı ki 5 yıl geçmeden kara liste kayıtları silinememektedir. Bankalarla sorunsuz bir 5 yıl geçirmek gereklidir. Kara listede olunsa da kredi alınabilecek kara listede olanlara kredi imkânı tanıyan bankalar mevcuttur. Ancak kara listeye yeni girenlerin borçlarını kapatması ve üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Kara Listedekilerin Kredi Başvurusu

Borçlar kapandı ve belirli bir süre geçtiyse yukarıda bahsettiğimiz gelir belgesi, kefil, bankanın istediği ek teminatla 100000 TL ye kadar kredi başvurusu yapılabilir. Yine de olumsuz sonuç alınıyorsa bankadan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) güncellemesi istenebilir.

Başvurunun daha kolay kabul edilebilmesi için bankadaki hareketlilik arttırılarak kredi notuna olumlu etki yaptırılabilir. Mesela;

  • Maaş hesabına düzenli olarak maaş yatırılabilir,
  • Otomatik fatura ödeme talimatı verilebilir,
  • Vadeli hesaplar kullanılabilir,
  • Borç kapatma kredisi veya mesela 12 ay vadeli düşük tutarlı bir kredi 4-5 ay sonra tamamen kapatılarak kullanılabilir.

Bu yapılabilecek işlemlerle düzenli ödeme nedeniyle kredi notu 1-1,5 yıl içinde yükselir ve kredi almak daha kolay hale gelir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.