Kamu Bankalarındaki Sermaye Artırımı Sona Erdi

0

Türkiye Varlık Fonu (TVF), 11 Mayıs 2020’de duyurduğu bilgilendirmede Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun çekirdek sermayelerinin 21 milyar TL şeklinde artırılması zamanının sona erdiğini duyurdu.

Türkiye Varlık Fonun’dan gelen bilgilendirmede, “Finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonumuz yolunda kamu bankalarımızın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla yaptığımız bu işlem neticesinde Türkiye Halk Bankası AŞ’deki ortaklık payımız yüzde 75,29 ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’daki payımız ise yüzde 35,99 olmuştur. T.C. Ziraat Bankası AŞ hisselerinin tamamı hali hazırda TVF bünyesinde bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, finansal ve ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik rol üstlenen kamu bankalarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde desteklenmesi amacıyla yapılan işleme ilişkin detayların Türkiye Halk Bankası AŞ ve Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun yaptığı Özel Durum Açıklamaları’nda yer aldığı belirtildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.