Kadınlara Devlet Desteği Nasıl Alınır?

0

Kadınlara Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Devlet kadınlara destek vermesi ile kadın girişimcilerin sayısı artmıştır. Ülke ekonomisine katkı sağlamak amaçlı kadınların da artık her projede yer alması ve gereken desteğin verilmesi gibi avantajlar bulunmaktadır. Kendi işyerini açmak isteyen kadın girişimciler ticari hayatlarında daha maddi güveni sağlayabilmek için devlet tarafından desteklenmektedir. KOSGEB’in sağlamış olduğu fırsatlar ile kadın girişimciler iş hayatlarında daha güvenli adım atabilirler. Bu sayede işyerlerini açabilirle veya var olan iş yerlerini büyütebilirler. KOSEB kadın girişimcilere verdiği destekten faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirildiğinde kredi veya hibe gibi olanaklardan yararlanmak mümkündür. Aynı zamanda toplumda eşitliğin sağlanmasını da amaçlayan bu teşvik her zaman için iş istihdamını arttıracak ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlayacaktır.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteğinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Kadın girişimciler için devlet tarafından sağlanan avantajların başında kadınların kendi işlerinin sahibi olabilme imkânı gelmektedir. Bu sayede finansal olarak güçlenebilecek ve başarı iş sahalarında kendilerine yer edinebileceklerdir. Kadın girişimcilere sağlanan avantajlar aynı zamanda kadın nüfusunun da ekonomiye katkı sağlaması açısından önemli bir konumdadır. Devlet bu olumlu gelişmenin artış sağlaması açısından her zaman kadın girişimcilere destek ve teşvikte bulunmaktadır. Bazı KOSGEB kampanyaları ve devletin sunmuş olduğu kurs ve eğitim imkânları sayesinde birçok kadının faydalanması demek ülke ekonomisi ve gelişimi için büyük katkı demektir. Bu açında kadın girişimcilere sağlanan fırsatlar kalkınma ve gelişme konularında oldukça büyük bir öneme sahiptir.

KOSGEB Kadın Girişimcilere Sunulan Fırsatlardan Yararlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimcilere sunulan krediler ve hibe desteklerinden yararlanmak için öncelikle başvuru yapmak gerekmektedir. Daha önce çalışmayan bir kadın başvurularını öncelikle İş-Kur’dan yapmalıdır. Çalışan kadınlar ise başvurularını KOSGEB’e yapabilir. KOSGEB il müdürlüklerine gidilerek başvuru yapmak mümkündür. Başvurusun ardından kısa bir mülakat yapılarak bu destek programına alınıp alınmayacağına karar verilmektedir. Her kadın devlet desteği almak için başvurabilir. Bunun için öze bir şart aranmamaktadır. Sadece KOSGEB girişimcilik destekleri için ilgili olan durumları yerine getirmek şartı vardır.

KOSGEB Kadın Girişimcilik Sertifikası Almak İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

KOSGEB girişimcilik sertifikası alabilmek için öncelikle KOSGEB birimine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvurunun ardından kısa bir mülakattan geçirilen kadın girişimci bu şamayı olumlu geçtiği anda girişimcilik eğitim kursuna başvurabilir. Girişimcilik eğitim kursuna devam etmek zorunludur ve bu eğitimi almayan kişilerin devlet desteklerinden faydalanması düşünülemez. Girişimcilik eğitim kursları tamamen ücretsizdir ve iş planı kurmaya yönelik iş hayatı hakkındaki bazı bilgiler ile ilgili eğitim verilmektedir. Bu kursun başarı ile bitirilmesinin ardında kurstan alınan bilgiler doğrultusunda yapılacak olan iş için bir iş planı hazırlamak gerekmektedir. İş planına uygun bir iş yeri açılmasının ardından gerekli olan tüm belgeler ile KOSGEB birimine yeniden başvurmak dahilinde devlet desteklerinden yararlanmak mümkündür. KOSGEB üyesi olan tüm işyerleri ve girişimcilik sertifikası olan işyerleri KOSGEB desteklerinden faydalanabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.