JP Morgan faiz indirimi bekliyor

0

TCMB’nin politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmasına ilişkin değerlendirmede yer alan JPMorgan, enflasyonda yahut jeopolitik risklerde ani ve beklenmeyen bir tırmanış olmadığı sürece, sonraki adımın bir faiz indirimi olabileceğini öngördü.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dün attığı sıkılaştırma adımlarını ‘ortodoks politikalara doğru kayda değer bir adım ve şeffaflıkta bir artış’ olarak değerlendirirken, enflasyonda yahut jeopolitik risklerde ani ve beklenmeyen bir tırmanış olmadığı sürece, sonraki adımın bir faiz indirimi olabileceğini öngördü.

Raporda, yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal için “görevine oldukça ihtiyatlı ve kararlı biçimde başladı” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, piyasa oyuncularının artık her gün TCMB tarafından gerçekleştirilen değişik fonlama kanallarını takip etmeyeceklerini, yalnızca bir haftalık repoya bakılmasının yeterli olacağına işaret eden Cebeci, “Bunun ortodoks politikalara doğru kayda değer bir adım ve şeffaflıkta bir artış olduğunu not ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

İleriye dönük sözlü yönlendirmede de “kayda değer iyileşme” olduğu belirtilen JPMorgan raporunda, TCMB’nin rezervler konusuna yakın zamanda ilk kez değindiği ve bu problemi kabul ettiği, rezervleri artırma hakkında istekli olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Raporda “Özellikle de önümüzdeki günlerde sermaye akımlarının sürmesi ve yerli Döviz talebinin durması, bazı zaman tersine dönmesi durumunda, TCMB’nin rezervleri nasıl artıracağına ilişkin resmi bir açıklama yapması bizi şaşırtmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Enflasyonda yahut jeopolitik risklerde ani ve beklenmeyen bir tırmanış olmadığı sürece yüzde 15’in, politika faizinde “döngüsel bir zirve” olabileceği öngörülen raporda, “Bir sonraki adım bir indirim olabilir. Gevşemenin, Nisan ayında 50 baz puan ile başlayıp, kademeli olmasını bekleriz” denildi.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Leave A Reply

Your email address will not be published.