İşyeri Açmak İsteyenlere Verilen Devlet Desteği Kredisi

0

Devletin meslek sahibi olup yeni işyeri açmak isteyen kişilere üç farklı  şekilde proje paketiyle destek imkanı veriyor.Bu destek kredileri TUBİTAK, SYDV, Tarım ve Orman ve KOSGEB, İŞKUR aracılığıyla veriliyor. Esnaflarımız içinde KOSGEB aracılığıyla yeni işyeri kurmak isteyenler, bayilikler, proje geliştirme teşvikleri ismi altında 14 farklı şekilde program ile teşvik veriliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarınca verilen KOBİ bankacılığı destekleri haricinde sermayesi olmayanlar bu kuruluşlara başvurarak işletme sermayesi sağlayabiliyor..

KOSGEB Yeni İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?
Kosgeb tarafından 14 farklı proje programı ile işletme açan gençlerimize destek veriliyor. İster ilk kez iş kuracak olsun, isterse yıllardır esnaflık yapan vatandaşlarımıza toplamda 500 bin liraya kadar faizsiz kredi verilebiliyor.

İhracat veya ithalatla uğraşanlar yeni bir teknolojik ürün tasarlayanlar, personel ve reklam giderleri için paraya ihtiyacı olanlar başvuru yapabiliyor. Daha ayrıntılı bilgi için KOSGEB İşyeri Açma Kredisi isimli yazımızı okuyabilir, gerekli şartlar, evraklar, başvuru süreci ve hibenin nasıl ödeneceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

TUBİTAK 150 Bin TL İşyeri Açma Kredisi
Tubitak tarafından teknoloji odaklı olmak kaydıyla, yeni ürün tasarlayan ve yenilikçi iş fikirlerine 150 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. Her yıl 2 farklı çağrı ilanına çıkan kuruluş, gençlerimizin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesini amaçlıyor.

İnanılmaz bir iş fikri olan ve YOK MU ELİMDEN TUTAN diyen gençlerimiz için TUBİTAK 62 milyon tl. destek bütçesi ayırdı ve projeni geliştir ve başvur !

1512-2017 nolu Çağrı ilanına göre, desteğin verilmesine aracılık eden kuruluşlar ise şöyle;

İstanbul Teknokent,
Girişimci Rampası,
Bigg Enteggre
Gazi Bigg,
Bigg Atılım,
Ulu Koza,
Star Bigg,
Bigg Garaj,
Türkiye Ekonomi Bankası Girişimci Evi,
Tubitak Martek,
Girişimci Fabrikası,
Odtü teknokent,

SYDV 15 Bin Lira İş Kurma Kredisi Veriyor
Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da, yeni işyeri kurmak isteyen gençlerimize 15 bin liraya kadar işletme sermayesi sağlanıyor. Vakıflar tarafından KOSGEB veya diğer kuruluşlar gibi kursa katılmış olmak veya ayrıntılı iş planını kabul ettirmek gerekmiyor.

Eğer başvurduğunuz Kaymakamlığın veya Vakıfın işyeri açma kredisi desteği için ayırdığı bütçesi mevcut ise bu teşvike başvuru yapılabiliyor. (Not: Tüm kaymakamlıklar tarafından verilmiyor) Desteğin alınabilmesi için gerekli şartlar ise;

Vakfa başvuru yapıp dosya açtırmak,
Açmak istediğiniz işyeri için araştırma yapıp, tüm giderler için teklif mektupları almak ve bu mektuplar ile bir proje haline getirip başvurmak,
2 Adet Devlet memuru kefil getirmek
15 bin lira teşvik hibe olmayıp, faizsiz kredidir. İlk yıl geri ödemesiz olmak kaydıyla 12 ayın sonunda 36 ay taksitle geri ödenmektedir. Toplamda geri ödeme süresi ödemesiz dönemle birlikte 4 senedir.

Bakanlık Geri Ödemesiz 30 Bin Lira Girişimcilik Hibesi Veriyor
Tarım ve Orman Bakanlığı kırsal kesimlerde kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 30 bin tl. tutarında hibe veriyor. 18 ile 41 yaş aralığında olmak ilk şart olarak aranırken, kişinin kendisinin ve evli ise eşinin başka bir işle meşgul olmaması şart koşuluyor. Bu destek, dükkan veya herhangi bir işyeri açmak istemeyen, köyüne dönüş yapıp tarım veya hayvancılık ile uğraşmak, ekmeğini bu işten çıkarmak isteyen vatandaşlarımız için öneriliyor.

Ne İş Yaparsanız Yapın Desteğiniz Devletten
Esnaf iseniz, yurt dışına açılın, Proje geliştirin, Arge desteği alın!
Yeni iş kuracaksanız kursa katılın, eğitim alın, hangi işi kurmanız gerektiğini öğrenin!
Meyve bahçesi kurun, koyun veya inek satın alın, aromatik bitki yetiştirin,
Küçük bir sermaye işinizi görürse SYDV’na başvurun!
Devlet bu yılda bir çok projeyi destekliyor.
Kasap dükkanı açın!
Eski hükümlü veya engelli iseniz, İŞKUR’a başvurun! 36 bin lira destek alın!
50 kovan arı ile arıcılık sektörüne giriş yapın!
Eğer büyük bir sermaye ile hayvancılık sektörüne yatırım yapmak istiyorsanız, merak etmeyin, ona da destek var! TKDK’ya başvurun!
Üretim sektörüne adım atın, istihdam sağlayın!

Leave A Reply

Your email address will not be published.