İşte Buna Şaşıracaksınız! Hem Doğal gaza Hem Elektriğe Alışılmadık Zam Yapıldı!

0

Doğal gaz bulduk, üreteceğiz ve artık doğal gaz için yüksek miktarlar ödemeyeceğiz diye sevinen vatandaşımızın boynuna bir ilmek daha geçirildi. 2021 yılının gelmesi ile beraber yavaş yavaş tüm zam miktarları ve grupları açıklanmaya başlıyor. Vatandaşlarımızın hem doğal gaza hem elektriğe alışılmadık bir şekilde getirilen zam miktarını duyması ile beraber yeni bir akımın başlayacağının sinyali verildi. Hepimizin bildiği gibi zam miktarları 3 aylık ya da 6 aylık periyotlarla verilirdi. Geçmiş dönemlerde verilen zam miktarları her zaman bu şekilde oldu. Ama artık böyle olmayacak. Artık zam miktarları aylık ya da haftalık olarak verilecek. Yani %15 zam yerine %1 zam olacak ama bu zam miktarı aylık olacak.

Eskiden bildiğiniz gibi elektriğe, suya ya da doğal gaza gelen zam miktarı her zaman yüksek olurdu. Bunun ana sebebi getirilen zam miktarının yıllık bazda getiriliyor olmasıydı. Ama artık bu şekilde olmayacak. İnsanların zam miktarlarını daha kolay hazmedebilmesi adına elektriğe, suya ya da doğal gaza aylık zam getirilecek. Bu da her ay %1 oranında zam getirileceği anlamına geliyor.

Hangi Hizmetlere Zam Getirildi?

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) bir tebliği yayımlandı. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararda, tablolara baktığımızda mesken, sanayi ve ticarethane abonelerinin ergi ve fonlar dâhil fiyatlarda ortalama yüzde 1 oranında artışa gidildiğine yer verildi. Ayrıca BOTAŞ’tan gelen zam haberi de ilginç oldu. BOTAŞ’ta yüzde 1 oranında zam yapacağını ifade etti. Bu da vatandaşların şaşırmasına neden oldu. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ resmi internet adresi üzerinden yayınlanan açıklamada konutlar için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, Aralık ayında geçerli olan tarifeye oranla yüzde 1 artışa 1000 metreküp gaz için bin 254 liraya çıkarıldı. Sanayi ve ticarethaneler için ise bin 414 lira.

Leave A Reply

Your email address will not be published.