İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

0

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

Özellikle son dönemlerde iskansız ev sayısının oldukça artmasından dolayı bazı bankalar kart irtifaklı kredi verme imkanı tanımışlardır. İskansız eve kredi veren bankalar genellikle kart irtifsklı yolunu kuulanarak ipotek koyarlar veya sizlerin belirli bir mal varlığına sahip olmanızı beklerler. Aksi takdirde hiçbir banka iskansız eve kredi vermez.

İskanı olmayan evin tapusu

Türkiye’deki iskansız ev sayıları ile ilgili roblemlerin yaşanması nedeniyle  son olarak 2017 yılında Anayasa Mahkemesi bir karar almıştır. Bu karar inşaat şirketlerinden ev alan binlerce kişinin hayatını yakından ilgilendirmektedir. Alınan karar sonucunda   iskanı olmayan evin tapusunun geçersiz olacağı ifade edilmiştir. İskan ruhsatı olmayan binalar kesinlikle satın alınmamalıdır. Ev almak isteyenler genellikle iskansız ev alınır mı 2018 gibi sorular da sormaktadırlar. Anayasa Mahkemesi’nin kararı buna cevap olabilecek niteliktedir. Eger İskan olmazsa ne olur gibi soru işaretlerine sahipseniz belediyenin sizlerin evinizle ilgili herhangi bir işlem yapabilme ehliyetine sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Bu da daha çok sizlerin İskan olmayan binada oturmanın cezası olarak belediyenin insiyatifine kaldığınızı ifade etmek gerekir. Gerek tapu alırken, gerek bankadan kredi çekerken herhangi bir zorluk yaşamamak için veya yasal bir problemle uğraşmamak için iskansız ev almamanız yararınıza olacaktır.

Oturma ruhsatı olmayan eve banka kredi verir mi ?

Bankalarla ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de iskansız eve kredi veren bankalar sorusu olmaktadır. Özellikle de iskanı olmayan evin tapusu olmadığı için bankalar kredi verme konusunda oldukça temkinli davranırlar. Bu nedenle eğer iskanı olmayan hangi bir binaya veya iskanı olmayan villaya sahipseniz, bankadan kredi çekme ihtimaliniz ciddi oranda düşer. Ancak bazı bankaların kart irtifakı ile kredi sağladığı bilinmektedir. DenizBank, Garanti Bankası, Odeabank gibi bankaların Kat irtifakı ile kredi sağladığı bilinmektedir. Ancak bu bankalar da bazı özel şartlar talep ederler.

  • Sizlere bir mimar ve mühendis tarafından yapılmış ve doğrudan belediye tarafından tasdik edilmiş inşaat projesi
  • Bütün bağımsız bölümlerin ayrı ayrı değerleriyle bu bölümlere değerleri ile orantılı olarak ayrılan arsa paylarını gösterir ve bu konu ile ilgili tüm herkesin imzalamış olduğu dilekçe
  • Mal varlığınızı gösterir dökümanlar
  • Ana gayrimenkulün tam olarak nasıl bir yönetim planına sahip olduğu
  • Arsa üzerindeki birden fazla yapının vaziyet planları

gibi belgeleri hazırlamanız şarttır.

İskansız ev almanın zararları

İskansız ev haberleri ile ilgili en çok merak edilen konular genellikle iskansız ev ne demek soruları olmaktadır. İskan ile ilgili tam olarak bilgi sahibi olmayan birçok kişi mağduriyetler yaşamaktadır. İskan sizlerin oturmuş olduğu yerin binanın veya kat mülkiyetinin yasal prosedürlere uygun olduğunu göstermektedir. Eğer ve sizlere belediye tarafından iskan verilmemişse bu yapmış olduğunuz mekanın belirlenen kurallara uygun olmadığını göstermektedir. İskan çıkarmadınız takdirde kesinlikle belediyenin hiçbir yasal hizmetinden de faydalanmasınız. İskan olmayan evin tapusu verilmediği gibi aynı zamanda iskansız ev riskleri de oldukça yüksek olmaktadır. Bütün bu risklere ek olarak birçok kişi iskansız eve kredi çıkar mı sorularını google üzerinden artmaktadır. Bankalar kesinlikle iskansız evlere kredi vermemekle birlikte, kat mülkiyetli olanlara bazı ayrıcalıklar tanırlar.

Kat irtifakı olan daireye kredi çıkar mı

Eğer Sahip olduğunuz mekan Kat irtifakı olan daire ise ona uygulanacak işlemler iskansız evlerden farklı olacaktır. Kat irtifakı nedir gibi sorular son dönemlerde daha çok aratılmaya başlanmıştır. Bu Kat irtifakı inşaat yapılacak veya yapılmakta olan yani henüz tam olarak inşaat aşamasındaki arsa üzerinde sizlerin almayı planladığınız dairenin hissesine düşen arsa tapusu anlamına gelmektedir. Bankalar Kat irtifakı ile kredi imkanlarını oluşturmaktadır. Bunlardan en başta gelenleri ise Akbank, Denizbank, Garanti Bankası ve Finansbank gibi kuruluşlardır. Bu kuruluşlara Kat irtifakı ile ilgili projelerin de içinde yer aldığı dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Sizlere 1 hafta içerisinde geri dönüş sağlayacaktırlar. Ancak yine de unutulmamalıdır ki kat irtifaklı tapu riski diğer birçok emlak edinme şekline göre oldukça yüksektir.

İskansız eve doğalgaz bağlanır mı

İskansız bir eve gerekli izinler olmadığı için kesinlikle doğalgaz bağlanmaz. iskansız eve doğalgaz bağlama şartları bağımsız bölüm maliki binanın veya tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcileri aracılığıyla abonelik gerçekleştirilmesi işlemleriyle aynıdır. İskan verilmediği için de tapusuz eve doğalgaz verilmeme durumu ortaya çıkar. İskansız eve yalnızca doğalgaz değil, aynı zamanda iskansız binada elektrik aboneliği almakta mümkün değildir. Belediyenin evinizin gerekli şartlara sahip olduğunu gösterdiği İskan belgesine sahip değilseniz maalesef ki hiçbir hizmetten yararlanma imkanınız bulunmuyor. Bu nedenle iskanı olmayan eve su aboneliği de verilmeceğu bütün belediyeler tarafından bildirilmiştir.

İskansız daireye kredi verilir mi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2018 yılında yaptığı açıklamaya göre iskansız ev sayısında gözle görülür bir artış olduğu ifade edilmiştir. Bütün belediyelere tüm yetkilerini kullanması konusunda yönetmelik gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iskansız evler ile ilgili bir an önce işlem yapılmasını istemektedir. Özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle bu iskansız evlerde oturan kişilerle uzlaşma yoluna gidilmektedir. Ancak iskansız daireler ile kredi alma eğilimi de son dönemlerde artmıştır. Bu nedenle google aramalarında iskansız dairelere kredi verilir mi sorusu daha çok sorulur olmuştur. İskansız eve kredi veren bankalar bulunmamakla birlikte, bazıları kat irtifakı olan dairelere kredi imkanı sunmaktadır. Yaklaşık olarak % 1.6 civarlarında faiz oranları ile verilen bu kredilerin yüksek faiz oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Ruhsatsız evlerde oturan bir çok kişinin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de oturma ruhsatı olmayan eve banka kredi verir mi sorusu olmaktadır. 2018 yılında yapılan düzenlemelere göre İskan belgesi olmayan hiçbir tüzel kişiliğe veya kişilere banka tarafından kredi sağlanamaz.

Bir evin iskanı olup olmadığı nasıl anlaşılır

Daha önceleri İskan almak için birçok yere başvurmanız gerekirken artık bunu çok rahat bir şekilde belediye aracılığıyla alabilirsiniz. İskan belgesi örneği incelendiğinde sizlerin gerekli kimlik bilgileri ile birlikte aynı zamanda evin sahip olduğu özellikler ve mülkiyetin bulunduğu alan dilimleri belirtir. Eğer evin iskanı yoksa bir an önce bina İskan ruhsatı arama Platformu üzerinden bunun doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Aldığınız dairenin iskan sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. e-devlet üzerinden size verilmiş olan TC kimlik numarası ve şifre ile çevre ve şehircilik bakanlığının  ilgili bölümünden İskan aramasını yapabilirsiniz.

Kat irtifakına kredi veren bankalar

Tüm bankalar kredi verme konularında normalde de birçok şart öne sürerken İskan olmayan evlere kesinlikle hiçbir şekilde kredi vermez. Kat irtifakı üzerinden kredi çekmek isteyen vatandaşlar genellikle kat irtifakına kredi verilir mi aramaları yapmaktadır. kat irtifaklı daire satışı işlemleri gerçekleştirdikten sonra 2018 yılındaki sürmekte olan kanuna göre en fazla % 2.6 üzerinden kat irtifaklı kredi alma imkanınız bulunmaktadır. Kat irtifakı kredisi veren bankalar genellikle güncel olarak değiştikleri için bu bankaların resmi web sitelerinden konu ile ilgili düzenli olarak takip işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Not: Her ne olursa olsun kesinlikle iskanı olmayan dairelerden almamanız sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde kesinlikle hiçbir bankadan eviniz üzerine İskan alamazsınız.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.