İpek Böcekçiliği KOSGEB Desteği

0

İpek Böcekçiliği KOSGEB Desteği

KOSGEB ipek böcekçiliği desteği bulunmamaktadır. Çünkü KOSGEB desteklerinin sağlandığı nace kodları arasında ipek böcekçiliği kodu bulunmamaktadır. Gelişen ve üretimi artan bu sektör için de yakın bir zamanda nace kodu alanı eklenmesi beklenen bir durumdur. İpek böcekçiliğinin üretim kapasitesi son yıllarda oldukça artmış ve talep edilen bir sektör haline gelmiştir. Devlet ipek böcekçiliği için desteklerini başka aracılar ile sağlamaktadır. Bu sektör için verilen devlet destekleri arttırılır ise daha fazla üretim ve sektörel gelişimler sağlanacaktır. Bu alandaki gelişmeler 2017 yılından beri artış göstermektedir. Bu sebeple KOSGEB destekleri arasında olduğu düşünülen bir sektördür. Ancak nace kodları ile belirlenen desteklerde ipek böcekçiliğinin nace kodu listede yer almamaktadır. Bu belirsiz bir durum olmasına rağmen ipek böcekçiliği için devletten destek almak isteyen kişilerin yine sağlanmış olan bazı desteklerden yararlanmaları mümkündür. Devlet ipek böcekçiliği sektörü için tarımsal ve üretimi teşvik edici bazı destekler sağlamaktadır. Bu desteklerden faydalanmak için gerekli şartlar bulunmaktadır.

Devletten İpek Böcekçiliği Desteği Alabilmek İçin Ne Gereklidir?

Devletin desteği ile Tarım ve Gıda Hayvancılık Bakanlığı tarafından ipek böcekçiliği yapmak isteyenlerin de faydalanacağı bazı imkânlar bulunmaktadır. Bu imkânlar genellikle tarımı ve üretimi desteklemek, teşvik etmek amaçlı vatandaşlara, üreticilere sunulmaktadır. KOSGEB tanımlı olmasa da devletin bazı hibe projelerinde hayvancılık üretimi için katkı sağlanmaktadır. Genç çiftçi hibe 2018 yılında en çok talep edilen projelerden birisidir. Bu proje kapsamında toplamda %100 hibe desteği sağlanmıştır. Bu gibi hibe programları veya faizsiz kredi fırsatlarından yararlanmak için KOSGEB duyurularının takip edilmesi gerekmektedir. Toplamda devletin katkı olarak sağlamış olduğu ipek böcekçiliği desteği 250 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu destekten yararlanmak isteyenler öncelikle Tarım ve Gıda Hayvancılık Bakanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

Şimdilik sadece belirli illere verilen bu destek Bursa ve Diyarbakır illerinde ikamet eden kişiler faydalanacaktır. Aynı zamanda ipekböcekçiliği desteğini alabilmek isteyen kişilerin dut bahçesi ve besleme evi yatırımları da devlet desteği ile karşılanmaktadır. Destek programına yeni makine ve ekipman alabilmek için de katkı sağlanmaktadır.

Devlet Destekli İpek Böcekçiliği Üretimi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İpek böcekçiliğine verilen desteklerden faydalanmak için şartlar yerine getirildiğinde ve uygunluğu araştırıldığında bazı belgeler gerekmektedir. İlerleyen yıllarda daha da üretimi artması beklenen ipek böcekçiliği sektörü gelecek vaat etmektedir. Bu sektöre destek için gereken belgeler şunlardır:

  • Hibe başvuru formunun doldurulması,
  • İkametgâh belgesi,
  • Tüzel kişiler için yetkilendirme kararı,
  • Yatırımcıların arazi sahiplik belgesi,
  • Sabit yatırım tutarı,
  • Tüzel kişilerin noter tasdikli imza ve yetkileri
  • Maliyet hesaplaması tabloları,
  • Sermaye miktarına ait olan ticaret sicil belgesi,
  • Yatırım yapılacak olan arsanın varsa ortaklarına ait rıza belgeleri gerekmektedir.

 

 

KOSGEB Destekleri Alabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için işletmenin KOBİ olması ve KOSGEB destek programlarından birinden faaliyette olması şartı bulunmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ’ler mutlaka destek programına başvuruda bulunmaları gerekecektir. Bu programlara dahil olan işyerleri aynı zamanda verilen destek programındaki kursları başarı ile geçmeli ve sertifika almaya hak kazanmalıdırlar. KOSGEB desteklerinde başlangıç olarak 50 bin TL hibe ve sıfır faizli kredi imkânları bulunmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.