İnternetten satışa vergi muafiyeti

0

E-ticaret yapanlara vergi muafiyeti getiren karar TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. 7256 sayılı kanunla internetten satış yapanlara 1 Ocak 2021 saygınlığıyla vergi muafiyeti uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle, evlerinde imal ettikleri ürünleri internet üstünden satanlar gelir vergisinden muaf tutulacak. İş yeri bulunmaksızın sanayi tipi yahut seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın e-ticaret yapanlar vergi muaflığı içerisinde değerlendirilecek. Vergi muafiyeti, 1 Ocak 2021 saygınlığıyla uygulanmaya başlanacak.

Çalışanı olana yüzde 2, olmayana yüzde 4

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, ticari hesap açılması, tüm hasılatın özellikle bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin TL’yi aşmaması gerekiyor. Bankalar, hesaplara aktarılan tutar üstünden aktarım tarihi saygınlığıyla çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlar için ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak.

Dijital pazarlama gelir artışıyla eş manalı

E-ticaret yapanlara sağlanan vergi muafiyetini değerlendiren EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “2000’li yıllardan sonra yaşanan ve ticareti kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak yaşanan e-ticaret, günümüzde milyonlarca insan için vazgeçilmez bir gelir kapısı halini aldı. Sosyal paylaşım sitesinın da bir iş alanı olarak görülmeye başlanmasıyla e-ticaretin alanı çok daha büyük genişledi. Vergi kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin kanunla e-ticarette vergi muafiyeti, e-ticaret yapanlara ve yapmak talep edenlere büyük avantajlar sunuyor. EG Bilişim Teknolojileri olarak bizler de e-ticaret yapanlara ve ürünlerini internet üstünden müşterileriyle buluşturmak talep edenlere destek oluyoruz. Etkili dijital pazarlama stratejileriyle e-ticaret yapanların hedef kitlelerine ulaşabilmelerini ve potansiyel kullanıcılarına tam zamanında, doğru mecradan temas edebilmelerini sağlıyoruz. Her iş ortağımıza özel olarak oluşturduğumuz reklam kampanyalarıyla Google’daki görünürlüklerini artırarak satış oranlarının yükselmesine katkıda bulunuyoruz.” dedi.

İhracat yapanlara yüzde 50 vergi istisnası

Yurt dışına e-ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen satışlarda ise yüzde 50 kâr istisnası uygulanacak. İhracat kapsamına ağırlık ve tutar saygınlığıyla Posta İdaresi ya da süratli kargo taşımacılığı yapan şirketler tarafından tertip edilen elektronik ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen mal ihracatları giriyor. Yazılım, tasarım, proje gibi hizmet ihracatı içerisinde elde edilen gelirler düzenleme kapsamına alınmıyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.