IMF resseyon sinyali verdi

0

Ülkeler arası Para Fonu (IMF) tarafından G20 liderleri için hazırlanan çalışmada, küresel ekonomide Haziran ayından bu yana görülen ekonomik toparlamanın son günlerde ivme kaybettiğine ilişkin işaretler görüldüğü açıklandı.

Kuruluş, pandemi döneminde yaşananların küresel ekonomide derin ve eşsiz yaralar bırakabileceğini ifade etti. Gelecek zamanda yükselen borçluluk oranlarının önemli zorluklar yaratacağını kaydetti. Yüksek düzeyde belirsizlik ve risklere vurgu yaptı.

IMF, gelinen noktada ülkelerin krizin mümkün olduğunca kısa zamanda bitirilmesine ve toparlanmanın desteklenmesine odaklanması gerektiğini sözlerine ekledi Bu noktada öneriler şöyle sıralandı.

Sağlık krizi sona ermeli

Ekonomide kalıcı yaraların en aza indirilmesi için çaba gösterilmeli

Orta vadeli büyüme artırılmalı, ekonomik direnç güçlendirilmeli

Raporda, bunun yanı sıra herkes için krizi bittirmenin çok pencereli çabaları gerektirdiğinin altı çizildi. Ticaret sınırlamalarının azalmasının küresel toparlanmayı destekleyeceği yorumu yapıldı.

Değerlendirmede küresel ekonomi için 2020 beklentisinin %4,4 daralma, 2021 beklentisinin %5,2 büyüme olduğu kaydedilirken Türkiye beklentileri aynı yıllar için sırasıyla %5,0 daralma ve %5,0 büyüme seviyesinde bulunuyor. Beklentilerde, IMF tarafından Ekim ayında açıklanan projeksiyonlar temel alındı ve bir değişiklik yapılmadı.

TEBDNZAKB

Leave A Reply

Your email address will not be published.