İktidar piyasaların istediğine geldi; 400-500 baz puanlık faiz artırımı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamaları ekonomi politikalarında evvelki yönetime kıyasla değişik bir çizginin izleneceğine yönelik güçlü iletilar verdi.

Döviz kurunun geldiği seviyenin ekonomiyi artık çaresiz bir duruma soktuğunu söyleyen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Erdoğan’ın ‘faiz artırım sinyali’ olarak algılanan açıklamalarını, “Piyasalar Erdoğan’ı yendi. Çünkü piyasaların hilafına bir ekonomi politikası bazı zaman faiz politikası uygulanmaya çalışılıyordu” ifadeleri ile yorumladı.

Erdoğan’ın dünkü konuşmasında da tekrarladığı ‘faiz sebep enflasyon neticedir’ iddiasının iktisat teorisinde karşılığı olmadığını defalarca sözlerine eklediklerini aktaran Karatepe, “Erdoğan’ın ‘Merkez Bankası Başkanı’nın yanındayım’ iletiı, büyük olasılıkla 400-500 baz puanlık faiz artırımına gidileceğini gösteriyor” dedi.

MODEL DEĞİŞMELİ

Türkiye’nin çok ciddi ekonomik sorunları olduğunu, faizle yahut kurdaki yükselişi engelleyerek bu sorunların önüne geçilemeyeceğini söyleyen Karatepe, “Türkiye’nin ekonomik krizi, aynı diğer sorunlarda olduğu gibi, mevcut yönetim modeli ve yönetim anlayışının bir sonucudur. Yönetim modeli değişmediği sürece sorunlar sürecektir” dedi.

Karatepe, “Türkiye ekonomisi hangi politika ile yönetiliyor” diye sorduğumuzda ise şu yanıtı verdi:

“Türkiye’de uygulanan bir ekonomi politikası yoktur. Ekonomi el yordamıyla yönetiliyor, ‘şunu yapalım, olmazsa başka şey deneriz’ deniliyor. Uzun vadeli bir politika izlemek yerine, palyatif olarak belli sorunlara yönelik kararlar aldıklarını göze çarpıyor. Bu kararları alırken de geniş bir şekilde bir çalışmanın yapılmadığı açık. Uygulamaya soktukları kararların nelere yol açabileceği hiç düşünülmüyor. Tüm kararların bir kişi tarafından alındığı ve alınan bu kararları dengeleyecek ve denetleyecek mekanizmaların olmadığı bir rejimde ekonomi politikasının varlığından söz edilmez. Ekonominin sıhhatli çalışması için ilk ve en mühim konu ‘öngörülebilir’ olmaktır. Ülkenin bu iktidar anlayışı ile düze çıkma ihtimali yoktur.”

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı görevinden ayrılmasıyla başlayan yeni zamanda döviz kurları da hızla geriliyor.

İktisatta olmayan ‘boş koltuk’ teorisi

Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu boş kalmış, buna karşın piyasalarda olumlu bir hava gözlenmişti. Bu durum sosyal paylaşım sitesi aracında “Ekonomiye ‘boş koltuk teorisi’ kavramı kazandırdık” yorumlarına yol açtı. Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Bu bize şunu gösteriyor; ekonomi kendi kaideleri içerisinde hareket edecek olursa sorunlarını da zaman içerisinde aşma olanağına sahip olur. Oysa bizdeki mevcut yönetim modeli ekonominin kendi başına çalışma olanağını ortadan kaldırdığı için sorunlarımızın büyüyerek ötelenmesine sevk ediyor” yorumunu yaptı.

Mehtap Özcan Ertürk/Sözcü

Leave A Reply

Your email address will not be published.