İkinci el araçta sürpriz ‘ithalat’ iddiası!

0

Bir önceki günlerde ortaya atılan bir iddiaya göre; ikinci el fiyat aralıklarında hemen hemen yüzde 100’e yakın artışların yaşanmasının sonrasında ithalatın da içerisinde olduğu çok sayıda tedbir gündeme getirildi. Bu yönde bir adımın geçmişte atıldığına dikkat çekerek, bu yönde olası bir adımın fiyat aralıkları da olumlu etkileyeceğini dile getiren sektör temsilcileri, yapılacak ithalatın model, yıl ve motor hacmi şartlarının yanı sıra yerli üretimin de göz önünde bulundurulmasına gözleri üstüne topluyor.

Koronavirüs salgınıyla beraber sıfır araç tarafında yaşanan tedarik sıkıntısının yanı sıra geçtiğimiz aylarda yapılan ÖTV düzenlemesi ile döviz kurlarının da tesiriyle yükselen fiyatlar, araç alacak vatandaşı ikinci el araç piyasasına yönlendirince 7 ay evvel 70 bin TL’ye satılan ikinci el bir aracın fiyatı 120 bin TL’ye kadar çıktı.

İkinci el tarafında aşırı oranda yükselen fiyat aralıkların perde arkasında ise yalnızca sıfır araç tarafında yaşanan sıkıntılar yer almıyor.

Araç piyasasında yaşanan havayı kendi lehine çevirmek isteyen kimi fırsatçıların manipülatif yönlendirmeleri ile de yükselen ikinci el araç fiyat aralıklarına yönelik sektör temsilcileri ise yakın zamanda yüzde 10 oranında bir artış daha bekliyor.

‘İTHALAT TEDBİRİ GÜNDEMDE’ İDDİASI

Bunun yanı sıra ikinci el araç piyasasında yaşanan ve sürekli artış eğilimi gösteren fiyatlara yönelik yeni önlemlerin alınacağı öne sürüldü. Bir önceki günlerde Sabah Gazetesi Yazarı Ufuk Sandık’ın köşe yazısında sözlerine eklediği iddiaya göre; ikinci el araç piyasasına yönelik aralarında ithalatın da yapılmasının yer aldığı bir takım önlemler gündemde..

İkinci el araç piyasasına yönelik ithalat iddiası gündeme geldi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.