IIF: Gelişmekte Olan Piyasalara para yağıyor!

0

IIF’ın gelişmekte olan 25 piyasayı incelediği Capital Flows Tracker verilerine göre kasımda gelişmekte olan piyasalara 76,5 milyar dolarlık sermaye girişi yapıldı.

Ülkeler arası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından hazırlanan ve 25 gelişmekte olan piyasayı takip eden Capital Flows Tracker’ın verilerine göre kasım ayında gelişmekte olan piyasa hisse senetleri ve borçlanma kağıtlarına 76,5 milyar dolar sermaye girişi oldu.

IIF’e göre 2020 4’ncü çeyreğin gelişmekte olan piyasalar sermaye girişi yönünden 2013 ilk çeyrekten bu yana görülen en güçlü dönem olması büyük olasılık olarak görülüyor.

Dış finansman açığı yönetilebilir

Raporda, 2021’de gelişen piyasaların büyük bölümü için toplam dış finansman gereksiniminin yönetilebilir olduğu lakin Türkiye, Ukrayna ve Güney Afrika’da tamponların halen cılız göründüğü açıklandı.

Kuruluşun raporunda, birçok gelişen ülkenin dış ticaret açıklarının mevcut ortamda ufak ölçekli olduğuna dikkat çekildi. Gelişen ülkelerin ihracatlarında artış yaşanan pandemi döneminde ithalatların ise sınırlı olduğu açıklandı.

Kredi politikaları büyümeyi destekledi, iç dengesizlikleri uzattı

IIF, gelişen piyasaların 2021 yılı dış finansman gereksinimlerini ele aldığı raporunda, “Bu ortamda 2021 senesinde cari işlemler açıklarının ufak ölçekli kalması bekleniyor” denildi.

Raporda, Türkiye’de büyümeyi kredi politikaları ile destekleme adımlarının küresel krizin ekonomiye etkilerine tampon sağladığı lakin mevcut iç dengesizliklerin de zamanıni uzattığı yorumu yapıldı. Gelişen ülkelerde genellikle rezerv tamponlarının iyi olduğu, Türkiye, Güney
Afrika ve Ukrayna’da ise rezervlerin daha sınırlı olduğu açıklandı.

dünya.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.