İhtiyaç Sahiplerine Devlet Tarafından Barınma Yardımı Geldi!

0

Günümüzde birçok kişi normal yaşam koşulları altında olarak çok kötü evlerde hayatını sürdürmektedir. Devletimiz ise bu kişilere çeşitli yardımlar sağlayarak yeni ev ya da ev onarımı destekleri sağlayabilmektedir. Devlet tarafından sunulan bu barınma yardımından bahsedecek olursak da oturulmayacak kadar eski ya da bakımsız evlere onarım ya da ev yapım destekleri verilebilmektedir diyebiliriz. Betonarme ev yapım yardımı veya prefabrik ev yapım yardımı olarak geçen devlet destekleri nakdi olarak gerçekleşmektedir. Bunun yanında çeşitli afetlerde de evleri yıkılmış ya da zarar görmüş kişilere de bu yardımlar sağlanabilmektedir.

Aile yardımları olarak geçen bu yardım paketi içerisinde ev eşyaları için de bir bütçe ayrılmaktadır. Çeşitli afet ya da acil durumlarda ev içerisindeki eşyası zarar görmüş kişilerin belirli düzeye kadar maddi yardımları sağlanabilmektedir. Ev ya da eşya desteklerindeki maddi yardımlar mütevelli heyeti tarafından belirlenen tutarlarda hesaplanmaktadır. Bu noktada herkesin farklı değerlerde yardım alabileceği söylenebilmektedir.

Barınma Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Devlet tarafından sağlanan bu barınma yardımları hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinin altına olması halinde herkese sağlanabilmektedir. Bu koşulun yanında çeşitli yaşlılık, engellilik ya da dul olmak gibi farklı birçok özel koşula da sahip olmak yardımın önceliğini değiştirmektedir.

Barınma Yardımlarına Nasıl Başvurulur?

Barınma yardımına başvuru yapmak için hane içerisindeki 18 yaş üstü bir kişinin T.C kimlik kartı ile gelmesi gerekmektedir. Bunun yanında ev onarımı ya da yaptırımı için de evin tam hisseli tapusunun da başvuru anında başvuru yapacak olan kişinin yanında olması da gerekiyor. Bu belgeler dışından başvuru için farklı herhangi bir belge talep edilmemektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.