İhtiyaç sahibi talebelere dağıtılmak üzere 500 bin tablet

0

Devlet Malzeme Ofisi (DMO),Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol içerisinde ihtiyaç sahibi talebelere dağıtılmak üzere 500 bin tablet satın almaya hazırlanıyor. Tabletlerin, 31 Aralık 2020’de teslim edilmesi gerekiyor. Ofis, üretici ve ithalatçılarla görüşmelerini tamamladı. 8 çekirdekli tablet alımında geçerli olacak dolar kuru, 7 TL 75 kuruş olarak belirlendi. Bu kur üstünden bazı şirketlerin sözleşme imzaladığı kaydediliyor. Bazılarının da durumu değerlendirdiği belirtiliyor. Satın alınacak tabletlerin ortalama kıymetinin 150 dolar olduğu ifade ediliyor.

Devlet Malzeme Ofisi ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 9 Ekim’de, “Tablet Bilgisayar Alımı Protokolü” imzaladı. Ofis, lüzumlu duyuruların yapılmasının sonrasında çok sayıda üretici ve ithalatçı ile görüşme yaptı. Tablette, “yerli” üretim yapan şirketler de görüşmelerde yer aldı.

Bu kapsamda 500 bin tablet satın alınacağı açıklandı. DMO, tabletlerin 31 Aralık’ta teslim edilmesini istedi.

GEÇERLİ OLACAK DOLAR KURU BELLİ OLDU

Ofis, kısa süre evvel üretici ve ithalatçılarla görüşmelerini tamamladı. 8 çekirdekli tablet alımında geçerli olacak dolar kurunun, 7 TL 75 kuruş olacağı ilgililere iletildi. Şirketler, bunun üzerine kendi içlerinde bir değerlendirme sürecine girdi. Bu kur üstünden bazı şirketlerin, DMO ile belli miktarda tablet için sözleşme imzaladığı kaydediliyor. Bazılarının ise durumu değerlendirmeyi sürdürdüğü ifade ediliyor. Satın alınacak tabletlerin ortalama kıymetinin 150 dolar olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Habertürk

Leave A Reply

Your email address will not be published.