İhtiyaç Kredisi

0

Herhangi bir alıma ihtiyaç duyulması ve bunun için yeterli nakit paranın olmaması halinde bankalardan alınan krediler vardır.  Bu krediler bireysel ya da ticari krediler olabilir. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken uzun vadede yüksek faizli kredi almaktansa, kısa vadede düşük faizli krediler tercih edilmelidir. Zarar etmemek için ihtiyaç kredisi faiz oranları iyi araştırılmalı, kredi masrafı ve faiz oranlarına bakılarak karar verilmelidir.

İhtiyaç Kredisi Nedir

Çeşitli harcamalar için bankalardan alınan, kısa vadeli olarak düzenlenen kredi türü ihtiyaç kredisidir. Bankalar anneler günü, dini bayramlar, sevgililer günü ya da yılbaşı gibi özel günlere göre farklı ihtiyaç kredisi fırsatları sunarlar. Bunların dışında en sık kullanılan ihtiyaç kredisi türleri şunlardır;

 • Evlilik kredisi: Evlenmek isteyen çiftlere destek olma amacıyla verilen, düğün masrafları gibi giderlerin karşılanmasını sağlayan kredidir.
 • Eğitim kredisi: Öğrenim gören birinin eğitim masraflarını karşılamak için verilen kredi türüdür.
 • İş geliştirme kredisi: Bazı serbest meslek çalışanlarının veya esnaf olarak çalışan kişilerin işlerini daha iyi bir hale getirmek ve geliştirmek için verilen kredi çeşididir.
 • Nakit kredi: Her türlü nakit sıkıntısına çözüm bulmak için 30,000 TL’ye kadar verilen kredi türüdür.
 • Konut geliştirme kredisi: Ev ya da bahçe gibi gayrimenkullerin onarım, bakım ve düzenlenmesi için bankalardan alınan kredi çeşididir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Her bankanın ihtiyaç kredisi şartları farklılık göstermektedir. Kendine müşteri çekmek isteyen bankalar, ihtiyaç sahipleri için cazip kampanyalar yaparak faiz oranlarını düşürmekte ya da kredi masraflarını azaltmaktadır. Bazı bankalardan telefonla ya da mobil uygulamalar üzerinden kredi başvurusu yapılabilmektedir. Telefon bankacılığına güvenmeyen müşteriler banka şubelerine kimlikleri ile birlikte giderek 10 dakika gibi kısa bir süre içinde ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirler. Bankaların kredi vermek için aradıkları şartları sağlayan kişilere 1 – 2 gün içinde ihtiyaç duydukları ödeme yapılır.

İhtiyaç kredisi başvurusu internetten de yapılabilir. Bunun için kredi alınacak bankanın internet bankacılığına giriş yapılarak istenilen miktarda başvuru yapılabilir. Kredinin onaylanması halinde ek hiçbir işleme gerek duymadan kredi tutarı hesaba geçilir.

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her bankanın gelir belgesi ya da kredi puanının uygun olması gibi ihtiyaç kredisi verirken belirlediği şartlar farklı olabilir. Burada yasal olarak istenen koşulları sıralayacağız.

 • İhtiyaç kredisine başvuruda bulunabilmek için 18 yaşının tamamlanmış olması gerekir
 • Bir işte düzenli olarak minimum 6 aydır çalışıyor olmak
 • Kredi notunun yeterli olması (kredi puanı düşük kişilerden kefil ya da teminat istenir). Kredi notu kişilerin banka geçmişine, kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığına ve fatura ödemelerine bakılarak belirlenir.
 • Borç geçmişinin kırmızı kalem yememiş olması (banka geçmişi sorunlu olan kişilerin kredi alması oldukça zordur)
 • Bankaya, bir gelirin olduğuna dair belge verilebilmeli, yani belgelenebilir bir gelire sahip olunmalıdır. SSK kaydı olan veya vergi levhası bulunan bir şirketi olanlar ihtiyaç kredisine başvuruda bulunduklarında olumlu sonuç alabilirler. Vergi levhasında zarar gözüken ya da SSK kaydı son çalışılan işyerinde 3 aydan az olanların ihtiyaç kredisi başvuruları reddedilebilir.
 • Teminat alınmayan ihtiyaç kredilerinde 48 aya kadar vade uygulanır. İpotekli kredilerde ise vade miktarı 120 aya kadar çıkabilir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi için istenen belgeler hemen hemen her banka için aynıdır. Bunları sıralarsak;

 • Kimlik belgesi, ehliyet ya da pasaportun hem aslı hem de fotokopisi
 • İkametgah belgesi ya da ikametgahı onaylayan son 3 aylık elektrik, su ya da doğalgaz gibi faturalardan bir tanesi
 • Son 6 aydır çalışıldığına dair maaş bordrosu ya da esnaflar için vergi levhası. İhtiyaç kredisine başvuran memurlardan maaş bordrosu ve imza sirküleri de istenebilir. Emekliler için ise emekli hesap cüzdanının getirilmesi yeterlidir. Serbest meslek çalışanları veya bir işte ortak olarak çalışanlar vergi levhası, gelir tablosu ya da ticaret sicil gazetesini getirmelidirler.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Eskiden nakit sıkıntısı çekildiğinde en yakın insanlardan borç alınırdı. Bu borç faizsiz bir şekilde geri alınırdı. Fakat olanakların artması ile birlikte bankalar insanlara kredi vermeye başladı. Düşük faizli ya da masrafsız kredi veren bankalar arasından doğru tercih yapılabilmesi için her bankanın faiz oranlarının araştırılması gerekir. Çekilen miktara göre bazı bankalar faiz oranlarını artırmaktadır. Ödeme planları ve aylık taksit tutarları gibi bilgiler karşılaştırıldıktan sonra ihtiyaç kredisi başvuru için başvuru yapılabilir.

İhtiyaç Kredisinde KKDF ve BSMV Oranları Ne Kadar?

İhtiyaç kredisi alırken dosya masraflarına ek olarak KKDF (kaynak kullanımı destekleme fonu) ve BSMV (banka sigorta muameleleri vergisi) adı altında başka masraflar da müşterilerden alınmaktadır. Bu masraflar anapara üstünden hesaplanır ve masrafların üzerine konulur. 2010’dan beri KKDF için yüzde 15, BSMV için ise yüzde 5 oranında hesaplama yapılmaktadır. KKDF ve BSMV oranları, çekilen kredinin faiz oranına eklenmektedir.

Örnek verecek olursak; yüzde 1,15 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi çekildiğinde, 1,15 + 0,20 = 1,35 olarak taksitlendirme yapılır. Bu yüzden müşteriler kendileri için en uygun kredileri bulmalıdırlar. Aksi halde yüksek faiz oranlarıyla karşılaşabilir ve aylık taksitleri yüksek miktarlarda ödemek zorunda kalabilirler. Eğer çok fazla nakit ihtiyacı yoksa bankaların faizlerini düşürdüğü zamanlar beklenebilir. Böylece daha az faiz oranıyla daha yüksek krediler alınabilir. Kredi kullanırken daha az faiz ödendiğinde kısa zamanda yüksek karlar elde edilmesi sağlanır.

Devletin desteklediği bankalardan çekilen kredilerde faiz oranları oldukça düşüktür. Bu yüzden ihtiyaç kredisi banka araştırmalarında öncelik, devlet destekli bankalara verilmelidir. Özel bankalardan çekilen kredilerde faiz oranları daha yüksek olacağından, banka araştırması yapılırken son derece dikkatli olunmalıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.