Hisselerdeki Ralli Sönüyor, Powell Konuşma Yapacak, IEA Karamsar – Piyasalarda Neler Oluyor 

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Hisse senetlerindeki genel ralli sönüyor, işsizlik başvuruları ve ABD TÜFE verileri açıklanacak ve Fed, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Bankası (BoE) başkanları, para politikası görünümüne dair konuşma yapacak. Kapanış sonrası Disney rapor sunacak ve küresel talep tahminlerine yönelik düşüş yönlü yeni bir revizyon üzerine petrol zayıflıyor.

12 Kasım Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Küresel hisse senedi rallisi sönüyor

Pfizer’in aşı haberleri üzerine hisse senetlerindeki küresel ralli durmaya yaklaştı. Piyasalar, hala etkisini gösteren koronavirüsün kısa vadeli zararlarına göğüs geriyor.

Avrupa piyasaları, ikinci Covid-19 dalgasının tesirini ortaya koyan Ekim ayı endüstriyel üretimde, %0,4 ile sürpriz bir düşüş yaşandıği görülmeden evvel bile zaten düşmüştü. Sayılar şaşırtıcıydı çünkü özellikle hiçbir ülke, fabrikalarını yeniden kapatacak kadar ileri gitmedi. Endüstrinin önderlerinden Siemens, bu yıl için karamsar bir görünüm ile öne çıktı.

Piyasalar bunun yanısıra New York eyaletinde yükselen vaka rakamları ile de sarsıldı. Bir gün evvelsinde New Jersey, birincil olmayan işler üstünde kısıtlamaları artırmıştı. Lakin New York City belediye başkanı Bill de Blasio, şehre yeni karantina uygulamanın hala zamanı olmadığını sözlerine ekledi

Hissiyata darbe vuran bir gelişme de Pazartesi günkü duyurunun sonrasında Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Pfizer hisselerinin çoğunu bu kadar süratli bir biçimde satması oldu. Satış evvelden programlanmış olsa da aşının, Pazartesi günü tüm piyasanın umduğu gibi olmayabileceğine dair şüpheler yarattı.

2. İşsizlik başvuruları ve TÜFE açıklanacak

ABD ekonomisi, ilk ve devam eden işsizlik başvuruları ile işgücü piyasasına kalite kontrol yapacak.

İlk işsizlik başvurularının, 751.000 olan evvelki haftaya göre hafif bir düşüş yaşayarak 735.000’e düşmüş olması beklenirken devam eden başvurularda da 385.000 düşüş öngörülüyor. Sayılar, Ekim ayında şaşırtıcı biçimde güçlü olan tarım dışı istihdam büyümesi raporundan beri ilk yayın olacak.

Bunun haricinde Ekim ayına ait TÜFE de açıklanacak ve yıllık oranın, Eylül ayındaki %1,7’ye kıyasla %1,8’e yükselmiş olması bekleniyor. Salgının, tüketimi daha çok fiyat aralıkların daha süratli arttığı gıda gibi yüksek frekanslı kalemlere yönlendirmesinden dolayı bu, gerçek oranı olduğundan az yansıtıyor olabilir.

3. ABD borsaları karışık açılacak, teknoloji yine gözde oluyor

ABD borsaları genel olarak düşük açılmaya hazırlanıyor. Döngüsellere ve değer hisselerine dönüş, düzeltilmeye devam etmekte.

Dow Jones 125 puan düşerken S&P 500 %0,1 geriledi ve Çarşamba günü zaten üstün performans sergileyen Nasdaq, %0,3’lük artış ile yine yapacağını yaptı.

Analistler, düşük değer hisselerine dönüşün ilk etaptaçok ileri gittiğini, büyüme hisselerinin sunduğu garantiye yönelik temel talebin, sıhhatli olmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Walt Disney ve Cisco Systems çeyrek dönemlik raporların başını çekiyor.

4. Powell, Lagarde ve Bailey politik görünümle ilgili konuşacak

Fed Başkanı Jerome Powell, ECB Başkanı Christine Lagarde ve BoE Başkanı Andrew Bailey, online olarak gerçekleşecek olan merkez bankacılığı forumunda konuşma yapacak.

Powell, Joe Biden’in seçilmiş Başkan ilan edilmesinden bu yana ilk kez konuşacak. Bu durum, politik görünüm hakkında geçen haftaki basın toplantısında olduğundan daha savunmasız olmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra Lagarde Çarşamba günü aynı etkinlikte konuştu ve ECB’nin, Aralık ayındaki toplantısında uzun vadeli ucuz kredi teklifleri ile 1,35 trilyonluk pandemiyle ilişkili tahvil alım programına odaklanabileceğini sözlerine ekledi ECB’nin iskonto oranlarına değinememesi, analistlere ECB’nin yine de resmi faiz oranlarını değiştirmeyeceğini gösterdi.

Bailey’in açıklamaları da piyasanın hala ihtimal verdiği, BoE’nin negatif faiz oranları getirip getirmeyeceğine dair ipuçları için izlenecek.

5.IEA tahminini düşürdüğünden petrol sakin; ABD stok verileri bekleniyor

Ülkeler arası Enerji Ajansı (IEA), kuzey yarımküredeki tekrar canlanan Covid-19 karşısında bu yıl küresel petrol talebi tahminlerini düşürme hakkında OPEC’e katıldı.

Düşünce kuruluşu, koronavirüse karşı herhangi bir aşının, petrol piyasasında lakin yılın ikinci yarısından bu yana hissedilebileceğini söyleyerek 2021 senesinde daha evvelki tahminlerinden daha ılımlı bir toparlanma tahmininde bulundu.

Bunun yanısıra küresel petrol stoklarının tarihin en yüksek seviyelerinde olduğunu sözlerine ekledi ABD hükümeti, Gaziler Günü tatili sebebiyle haftalık stok verilerini normalden bir gün geç yayınlayacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.