Otomobil

HDP Grup Başkanvekili Beştaş, gündemi değerlendirdi Açıklaması

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Yalnızca bakanın istifası yetmez. Erdoğan’ın ve bütün bakanların beraber istifa etmesi ve halkın önüne sandıkların konulması gerekiyor.” dedi.

Beştaş, Meclis’te gerçekleştirdiği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulunda görüşülen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ndeki kısmi zamanlı çalışma ve esnek çalışmaya ilişkin maddelerin tekliften çıkarılmasının olumlu olduğunu, bunun sendikalar ile muhalefetin ortaklaşmasıyla gerçekleştiğini sözlerine ekledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür ettiğini anımsatan Beştaş, “Herhalde doları 8 liranın üstüne çıkarttığı için teşekkür etti. Af talebini kabul ettiklerini sözlerine ekledi Ortada ciddi bir çelişki var. Eğer affediyorsanız niye teşekkür ettiniz? Teşekkür ediyorsanız niye affediyorsunuz? Af lakin suçlar için söz konusu olabilir.” diye konuştu.

Beştaş, Erdoğan’ın konuşmasında, “uzun uzun ekonomi dersi verdiğini” öne sürerek, “Yalnızca bakanın istifası yetmez. Erdoğan’ın ve bütün bakanların beraber istifa etmesi ve halkın önüne sandıkların konulması gerekiyor. Habire ‘seçimle geldik’ diye övünüyorlar ya, seçimle gelip Instagram’dan kaçıyorlar. Halkın bunu da bilmesi gerekiyor. Bu kadar kolay kaçamazlar.” ifadesini kullandı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2021 yılı bütçe görüşmeleri devam ettiği sırada, Komisyon Başkanı’nın aniden Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandığını dile getiren Beştaş, “Dün komisyon çalışmalarına devam ettirildi. Bakan gelip komisyon üyelerine teşekkür etti. Hala Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri yeni başkanın kim olduğunu bilmeden, onlarca AKP’li vekil Cevdet Yılmaz’ı Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan tebrik etti. İşte devletin geldiği nokta bu.” değerlendirmesinde bulundu.

Beştaş, 2021 yılı bütçesinin “kadük” olduğunu ileri sürerek, bütçenin, bütün kurumlarla birlikte tekrar düzenlenip, yeni Hazine ve Maliye Bakanı ile değerlendirilmesini ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yeniden getirilmesini istedi.

Baştan beri pandemi sürecinin yönetilemediğini savunan Beştaş, “Ekonomideki yalanlar neyse pandemi sürecinin yönetilmesinde de aynı yalanlar devam etmekte. Yalan üzerine sıhhatimizı, yaşam hakkımızı tehdit ediyorlar.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alper Atalay


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu