Hazine $2.25 milyar borçlandı, doların gazı bitti

0

Hazine dolar cinsi 2031 vadeli eurobond ihracında 2.25 milyar dolar borçlanırken, ihraçta nihai getiri yüzde 6 oldu. Refinitiv servislerinden IFR’da yayımlanan ve bankacılık kaynaklarına dayanan habere göre; ihraçta %6.25 olan ilk getiri beklentisi evvel yüzde 6.1’e, sonrasında yüzde 6’ya revize edildi.  Dolar/TL ise Asya’da güne 8.01 seviyesinde başladıktan sonra, halen 7.94-95 seviyesinde işlem görüyor.  Global düzlemde Türkiye gibi Gelişmekte Olan Piyasalar’a yükselen rağbet ve Aktif Rasyosu’nun sene sonunda yürürlükten kalkacak olması paniği yatıştırdı. 5 yıllık Türkiye CDS’i yatay seyrederek 387 baz puanda kaldı. 2 yıllık tahvil faizi ise 9 baz puan yükselerek %14.36 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün 2020 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden 2031 vadeli bir tahvil ihracı için Goldman Sachs, HSBC ve Morgan Stanley’e yetki verdiğini açıklamıştı. İhraçta vade 15 OCak 2031, kupon oranı yüzde 6 oldu.

YILLIK HEDEFE YAKLAŞILDI

Hazine bu yıl için ülkeler arası sermaye piyasalarından tahvil ihraçları yoluyla 9 milyar dolar tutarı karşılığında finansman öngörüyordu. Bu ihraç evvelsi hedefin 6.5 milyar doları gerçekleştirilmişti. Bu ihraçla beraber 2020 yılı borçlanması 8.75 milyar dolar ile 9 milyar dolara hemen hemen ulaştı. Hazine ülkeler arası piyasalardan Şubat ayında 5 ve 10 yıl vadeli iki ihraçla 4 milyar dolar, Ekim’de ise 2.5 milyar dolar borçlanmıştı.

QNB Finansbank: 10 yıllık tahvile yabancı talebi vardı

Dövizde durulmanın bir nedeni de dün yazdığımızın aksine, 10 yıllık tahvile yabancı yatırımcı talebi gelmesi oldu.  QNB Finansbnak ihaleyi şöyle değerlendirdi:

Hazine 10 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesinde %12.32 ortalama bileşik faizle 1.5 milyar TL net satış yaptı. Genellikle yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği ve 2018 senesinden ilk defa ihraç edilen uzun vadeli tahvile 3.5 milyar TL’lik güçlü sayılabilecek talep geldi. 7 yıllık değişken faizli tahvilde ise %6.86 dönemsel faizle 1 milyar TL satış yapıldı.

İhalelerden evvel ROT satışlarda kamu kurumlarına 1.1 milyar TL, piyasa yapıcılara 2 milyar TL tutarında tahvil satıldı. Böylece toplam borçlanma 5.6 milyar TL oldu. Daha evvelki 3.4 milyar TL ile beraber, bu ayki iç borçlanma 9.1 milyar TL oldu ve planlanan 10 milyar TL’nin biraz altında kaldı.

Eğer dolar/TL bugün gerilerse, bu çalkantıyı da atlattık diyebiliriz. Lakin, Erdoğan reform vaatlerini yerine getirmediği sürece, periyodik patlamalar yaşanacak.

FÖŞ anlattı: İhtiyacımız Olan Tek Reform: Yalana Tövbe

Fitch TCMB’ye swapla borç vermenin zararını anlattı

Çetin Ünsalan: Dolara şaşırıp, altınla oynamak

TL’de çalkantının 2 ismi var: Bülent Arınç ve Fahrettin Altun

Leave A Reply

Your email address will not be published.