Havacılık sektörüne kredi paketi

0

Covid-19 sebebiyle zor günler yaşayan havayolu şirketlerine yönelik kredi desteğine hükümetin sıcak baktığı açıklandı. Söz konusu kredi desteğinin 20 milyar TL civarında olacağı belirtildi.

48 AY VADELİ VE SABİT TÜRK LİRASI FAİZLİ KREDİ

Covid-19 salgını sebebiyle tüm dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de havayolu şirketleri zor bir dönem geçirirken, hükümetin sektöre kredi desteğine sıcak baktığı açıklandı.

Bloomberg HT’ye konuşan konuyla alakalı bilgi sahibi sektör kaynaklarına göre söz konusu kredi paketinin toplam büyüklüğü 20 milyar TL olacak. Kaynaklar, sektör temsilcilerinin belirli bir zaman ödemesiz olmak üzere 48 ay vadeli ve sabit Türk Lirası faizli bir kredi paketi talebinde yer aldığınu, Ulaştırma Bakanlığı’nın konuya sıcak baktığını, ilgili bakanlarla görüşülüp detaylar için en kısa zamanda sektörle bir araya gelineceğini belirttiğini aktardı.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu yaptığı açıklamada “Sektöre yönelik alınacak önlemler ve sağlanacak destekler hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile değerlendirme yapacağız. Bu sürede biz devlet olarak elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

TÖSHİD BAŞKANI NANE: İSTEKLERİMİZİ SAYIN BAKANA SUNDUK

TÖSHİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane ise devletin her zaman yanlarında olduğunu kaydederken, “Havacılık sektörü olarak yaşadığımız süreci Sayın Bakanımıza ilettik ve isteklerimizi sunduk. Salgından etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Bu sürede devletimizin desteğini de her zaman yanımızda gördük. Daha evvel Sayın Cumhurbaşkanımız ile de görüştük. Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah bu sıkıntılı süreci el birliğiyle atlatacağız” dedi.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Leave A Reply

Your email address will not be published.