Ekonomi

Ham petrol kasırgalar ve zayıf talep içinde sıkıştı

Cuma sabahı Asya’da WTI ve Brent petrol spot piyasada hafif değer kaybıyla $42.90 ve $45.04/varilden işlem görürken, Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik kıyısını vuran kasırgaların rafinaj ve off-shore üretim faaliyetlerine umulandan daha az zarar vereceği fiyatlanıyor. Petrol, talep koşullarına endeksli hareket edecek. Investign.com’da yazan Ellen R. Wald’a göre, ham petrol bir süre yükseliş sergileyebilir, Lakin kalıcı bir ralli için evvel dünya talebinin stok fazlasını eritmesi gerekecek.

Ellen Wald şöyle yazdı: Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü yayınladığı raporunda hem ham petrol hem de benzin stoklarında önemli düşüşler yaşandığinı gösterdi. Kötü haber ise piyasa buna güçlü bir tepki vermiyor. WTI bir nebze yükseldi Lakin genellikle 43 dolar civarında sakin kaldı.

Bir ayı aşkın bir süredir görülen düşüşlere rağmen ham petrol stokları hala 5 yıllık ortalamanın %15 ve benzin stokları da %5 üstünde.

bunun yanı sıra talep görünümü iyileşmiyor. bazı zaman büyük tahmin kuruluşları, küresel pandemiden ve ekonomik kapanışlardan çıkışın beklendiği kadar süratli olmayacağını fark ettiklerinden son zamanlarda talep tahminlerini düşüş yönlü revize etti.

Amerika Birleşik Devletleri Körfez Kıyısındaki Petrol ve Benzin tesisleri üretime ara veriyor

Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin petrol sanayisinin kalbi olan Güney-Batı, 4.kategori bir kasırga olarak Cameron ve Louisiana yakınlarında karaya vuran Laura Kasırgası ile karşı karşıya. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri rafinaj gücünün üçte birini ihtiva eden Texas-Louisiana civarındaki bölge tehdit altında.

Halihazırda kasırgaya hazırlık için rafinaj gücünün 2,2 milyon varili (%15’i) kapatıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi’ndeki açık deniz petrol üretiminin %84 civarı, yani günlük 1,6 milyon varili de çevrimdışı. 1,65 milyar kübik fit olan Körfez’deki Tamamen doğalgaz üretimi de durma noktasına geldi. Bu yıl şuana dek Amerika Birleşik Devletleri ham petrolünün ortalama %40’ının ihraç edildiği limanlar kapalı.

Ne Bekleyeceğiz?

İhracat kapasitesine gelirsek Houston Limanı’nın kasırganın verdiği zarardan kurtulması bekleniyor Lakin fırtına kabarması ve elektrik kesintileri sorun teşkil edebilir. 2020’nin ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri ham petrol ihracatının %13’ünü ihraç eden Beaumont Limanı, doğrudan kasırga yolu üstünde ve zarara bağlı olarak bir süre çevrimdışı olabilir.

Açık deniz petrol üretimi, kasırga Meksika Körfezi’nden geçtikten sonra büyük bir olasılıkla eski haline dönecek. 4.kategori bir fırtına açık deniz sondaj altyapısına zarar verebilir Lakin bu platformlar, şiddetli hava koşullarına dayanabilecek biçimde tasarlandı. Personelin güvenli bir biçimde dönmesi ile üretim devam edebilir. Lakin bu kapanışlar, Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) geçecek haftaki Haftalık Petrol Durum Raporu’nda görünecektir.

bunun yanısıra üretime yeniden başlamanın ne kadar süreceğine bağlı olarak haftalık verilerin daha sonra bazı yan etkiler doğabilir. Üretimde günlük 1,6 milyon varil üstünde bir düşüş, WTI fiyat aralıklarını büyük bir olasılıkla geçici olarak yükseltecek olsa da zayıf talep durumundan dolayı etki az olacak.

GasBuddy’ye göre ülke çapında ortalama benzin fiyatı, güneydoğu bölgelerinde daha büyük artışlarla beraber 5-10 sent yükselebilir. Bölgedeki rafineriler yalnızca geçici bir kesinti yaşayabilir ve fırtına geçtikten sonra kısa zamanda çevrimiçi olabilir. Lakin 2017 senesindeki Harvey Kasırgası sırasında olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri rafinerilerinde uzun süreli zarar ve kesintiler de görebiliriz. Harvey’in bazı uzantıları, bölgede yaygın ve zararlı sel baskınlarına yol açtı. Özellikle Suudi Aramco’nun Motiva rafinerisi – Amerika Birleşik Devletleri’deki en büyük rafineri – büyük zarara uğradı ve çözüme kavuşması çok zaman aldı.

Stoklara dikkat

Lakin rafineriler ve boru hattı altyapıları fırtına ve sel baskınlarından zarar görse dahi petrol fiyatı stokları takip edecek. Benzin stokları beş yıllık ortalamanın %5 üstünde ve talep yılın bu zamanı için tipik tüketim oranının altında. Jet yakıtı ve dizel yakıt üretmek için tercih edilen distilat gibi diğer ürünlerin arzı da epey bol. Üretim ve (boru hatlarının ve depo tesislerinin nasıl etkilendiğine bağlı olarak) ulaşımdaki bozulmalar sebebiyle fiyatlar büyük bir olasılıkla kısa vadede bir nebze yükselecektir Lakin bu kasırganın, orta yahut uzun soluklu zamanda sıkıntı çıkarması beklenmiyor.

Sözün Özü

Piyasa açık deniz petrol üretiminde ve petrol ürünleri üretiminde kısa vadeli, geçici aksaklıklar beklemeli. Lakin depolardaki ham petrol ve petrol ürünlerinin mevcut bolluğu, bu sorunları telafi etmeli. Gelecek haftanın ve büyük bir olasılıkla takip eden haftanın sayıları etkilenecektir, bu nedenle sonuç olarak fiyat artışı bekleyin. Nihayetinde Laura Kasırgası, stoklar kullanıldığı takdirde piyasadaki arz bolluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Investing.com’dan alıntı adresi aşağıda

BMD: Ons altın fiyatını Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık tahvil faizi belirler

Amerika Birleşik Devletleri’de Büyük Buhran’dan sonraki en büyük çöküş; Ekonomi yüzde 31,7 daraldı

Tamamen doğalgaz fiyatı düşebilir!

ANALİZ: Piyasalar yeni Fed politikasını deşifre etmeye çalışıyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu