Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi için Gerekli Belgeler 2020

0

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat Grup Toplantısında gerçekleşen son güncel bilgi sonucunda Halkbank aracılığıyla 2020 senesi içinde esnafımıza verileceği duyuruldu. Esnafımız kredinin ne zaman alacaklarını ve kredi şartlarınının yanısıra gerekli belgelerin ne olduğunu araştırmaya başladı bile.

Esnafımız finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile krediye ne zaman ulaşabileceğinin araştırması içerisine girdi. Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında esnafımıza 0 faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazandı. Kredi başvuru şartlarını, gerekli evrakları ve başvuru detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halkbank tarafından esnafımız 2020 yılında da desteklenmeye devam edecek. 2020 yılı içinde destek verilecek olan ve bu kapsamda başlatılan yeni kredi programı ile yıl içerisinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca 2020 yılı sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank’ ın esnaf kredisinden yararlanmak için esnaflarımızda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Halkbank kuruluş misyonu gereği esnafa sürekli olarak uygun faiz oranı ile kredi veren bankaların başında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi talebinde bulunan esnafımız başvuruları kabul edildikten sonra Halkbank’ a yönlendirilmektedir. Esnaflara kefalet yolu ile kullandırılan işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. konularda verilen kredilerin üst limitleri sürekli olarak artış göstermektedir. Bu krediler genel olarak 5 yıl vadeli olup faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir. Ancak vadenin 1 yıl olarak seçilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı ise %4 olacaktır. Halkbank faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten detaylı bilgi alabilirler.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı esnaflarımız için umut dolu bir yıl olacak. TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi kullandırılacaktır. Kooperatiflerin olmaması durumunda ise esnafımız bireysel olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi almak için genel şartlar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden yararlanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Genel olarak şartları şunlardır;

Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek
Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak
Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan kooperatife üye olmak
Sicil kaydına sahip olmak gerekiyor.
Kredi her esnafımıza verilse de şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte yarar var. Halkbank tarafından verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın aşağıdaki özel şartlara sahip olması gerekiyor;

✩ Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf: Esnaflarımızın faizsiz kredilerden yararlanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda faaliyet göstermesi gerekiyor. Esnafımız 3 yıllık esnaf belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca açılan işletmelerin 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olmak da temel şartlar arasında yer almaktadır.

✩ Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları:Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları konusunda detaylı açıklama yapılmıştır. Çarıkçılık, oyacılık, yorgancılık, kaşıkçılık, yemenicilik, yazmacılık, sedef kakma, semercilik, bakır işletmeciliği, bastonculuk, çini çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı gibi meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi kullanabilecektir.
✩ Genç Girişimciler: Genç girişimciler faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafından verilen eğitimlerde başarı göstermesi, daha evvel KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı şartı ise 18 ile 30 arasındadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler
Faizsiz esnaf kredisi kullanmak için bağlı bulunulan kooperatife yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Yapacağınız başvuru kooperatif tarafından incelenecek olup kredi şartlarını taşıdığınız kanaatine varılır ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz. Başvuru için aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

Faizsiz Esnaf Kredisi İçin Gerekli Belgeler Listesi
T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
Vergi levhasının fotokopisi
Esnaf sicil gazetesi
Oda kayıt belgesi gerekmektedir.
Bu evraklar ile birlikte bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kooperatif ortağı olunmaması durumunda da yine aynı evraklar ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Kooperatif ortağı olanlara kooperatif tarafından kefalet sağlanırken bireysel olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafından ek belge ya da kefil talep edilmesi mümkün olmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.