Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan dolar, 7,64 seviyelerinden işlem görüyor

0

Ekonomide yeni döneme ilişkin yapılan açıklamalar çerçevesinde geçen hafta ortalama 1.5 ayın en düşük seviyesi olan 7,6040’ı gören dolar/TL, haftalık bazda yüzde 10,1 değer yitirerek cuma gününü 7,6626’dan tamamladı.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlamasının sonrasında saat 10.30 saygınlığıyla evvelki kapanışın ortalama yüzde 0,3 altında 7,6440’tan işlem görüyor.

Euro/TL, 28 Ekim‘den bu yana en düşük seviyesi olan 8,9448’i görmesinin sonrasında şu dakikalarda yüzde 0,1 artışla 9,0620’den, Sterlin/TL ise yüzde 0,2 azalışla 10,1095’ten satılıyor.

Dolar endeksi yüzde 0,1 azalışla 92,6 seviyelerinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 değer kazancıyla 1,1847 seviyesinden alıcı buluyor.

GEÇEN HAFTA YAPILAN AÇIKLAMALAR ETKİLİ

Analistler, geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan‘ın atanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara alakanın arttığını sözlerine ekledi

POZİTİF AYRIŞMA DEVAM EDEBİLİR

Bugün yurt içinde ekim ayı bütçe dengesi, yurt haricinde ABD’de New York Fed sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Naci Ağbal başkanlığında perşembe günü gerçekleştireceği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yatırımcıların odağında yer aldığınu, Türk lirası varlıklarda görülen pozitif ayrışmanın devam edebileceğini kaydetti.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ve jeopolitik gelişmelere ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu sözlerine ekledi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Birinci

Leave A Reply

Your email address will not be published.