Güne yükselişle başlayan dolar 7.72 liradan işlem görüyor

0

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ekonomideki Yeni Dönem’ açıklamasının sonrasında hızla düşüşe geçen dolar yeni güne yükselişle başladı. Sabah sularında 7,87 seviyesinde işlem gören dolar gün içinde aşağı yönlü seyrini sürdürdü ve an itibariyle 7,72 liradan işlem görüyor.

EURO VE STERLİNDE DE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Doların yanı sıra euro ve sterlinin de düşüşü devam etti Aynı saatlerde euro 9,12 liradan, sterlin ise 10,17 liradan işlem görüyor.

TÜRK LİRASINA TALEP ARTTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türk lirası varlıklara talebin arttığını söyleyen analistler, ülkeler arası piyasada Türkiye’nin risk priminin (CDS) 450 seviyelerinden 400’e kadar gerilediğine dikkati çekti.Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistikleri, yurt haricinde ise ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarının yanı sıra ABD’de enflasyon, İngiltere’de büyüme ve Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini açıkladı.

KORONAVİRÜS PİYASALARDA ETKİLİ

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, ekonomik teşvikler, jeopolitik ve siyasi gelişmelere ilişkin haberlerin de piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağını kaydetti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.