Güne düşüşle başlayan dolar 7,66 lira seviyesinde işlem görüyor

0

Ekonomide yeni döneme ilişkin yapılan açıklamalarla 6 Kasım‘da gördüğü 8,58 seviyesinden süratli bir biçimde düşüşe geçen dolar dün de bu trendine devam ederek günü yüzde 1,3 azalışla 7,69 liradan kapattı.

Dolar bugün de 7,61 ile 25 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin sonrasında an saygınlığıyla evvelki kapanışın yüzde 0,4 altında 7,66 liradan işlem görüyor.

EURO EKİM AYNINDAN BU YANA İLK KEZ 9 SEVİYESİNİN ALTINI GÖRDÜ

Euro ekim ayı başından bu yana ilk kez 9 psikolojik destek seviyesinin altını görürken, şu dakikalarda evvelki kapanışa göre yüzde 0,3 düşüşle 9,07 liradan, sterlin ise 0,1 azalışla 10,10 liradan işlem görüyor. Dolar endeksi yatay seyirle 92,9 seviyelerinde bulunuyor. Avro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 değer kazancıyla 1,1814 seviyesinden alıcı buluyor.

KORONAVİRÜS RİSKİ DEVAM ETMEKTE

Analistler, koronavirüs aşısına ilişkin pozitif haber akışına karşın vaka sayısının birçok ülkede artmaya devam ettiğini, merkez bankaları yetkililerinden de risklerin devam ettiğine dair açıklamalar geldiğini sözlerine ekledi Aşı çalışmalarına dair daha fazla detay beklenirken, hala sıkı önlemlere devam edilmesi zorunluluğunun piyasalarda volatiliteye yol açtığını söyleyen analistler, TL varlıklarının ise pozitif ayrıştığını vurguladı.

YOĞUN VERİ GÜNDEMİ TAKİP EDİLECEK

Analistler, yurt içinde eylül ayı sanayi üretimi verilerinin beklentilerin üstünde gelmesinin sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklenti anketinin takip edileceğini aktararak, yurt haricinde ise Avro Bölgesinde büyüme, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve tüketici güven endeksi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini açıkladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Belgin Yakışan Mutlu

Leave A Reply

Your email address will not be published.