Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı, 490 liradan işlem görüyor

0

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan gram altın, günü bir evvelki kapanışın yüzde 1,7 üstünde 491,1 liradan tamamladı.

Gram altın, yeni güne dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybıyla başlamasının sonrasında saat 11.07 saygınlığıyla evvelki kapanışın yüzde 0,6 altında 490 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 804 lira, Cumhuriyet altını da 3.276 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,2 üstünde 1.876 dolar seviyesinde işlem görüyor.

SALGININ ALTINA ETKİLERİ

Analistler, dün Avrupa Birliği (AB) kurumlarının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan 750 milyar avroluk kurtarma programı ve 1 trilyon avronun üstündeki bütçe hakkında uzlaştığını vurgulayarak, söz konusu teşvik adımlarının ve gerileyen dolar endeksinin altının ons fiyatını desteklediğini kaydetti.

BDDK KARARI ETKİLİ OLDU

Bu sayede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede Türk lirası satım yönünde gerçekleştirilecek para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerde limitleri artırdığını dile getiren analistler, kararın dolar kurunu aşağı yönlü baskıladığını ifade etti. Analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğine değinerek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 doların direnç, 1.860 doların destek olarak öne çıktığını sözlerine ekledi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Murat Aslan

Leave A Reply

Your email address will not be published.