Gün Öncesi: Foot Locker, Hafta Sonu, Mutlu Yıllar!

0

Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – Dow günün çoğunu düşük geçirdi lakin milletvekilleri, teşviki tartışmak için en başından başlayacaklarını belirttikten sonra ralli yaşadı.

Daha az iç açan haberlerde; Çalışma Bakanlığı 14 Kasım ile biten haftada işsizlik sigortasına başvuran kişi sayısının 742.000 olduğunu belirtti – ekonomistlerin tahmini 707.000başvuru yönündeydi. İşgücü piyasasında zayıflık işaretleri, virüsteki artış yüzünden işyerlerinin yine kapanması ile devam edecek gibi görünüyor.

Çarşamba günü ABD günlük 1.900 ölüm ile rekor kırdı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Şükran Günü evvelsinde seyahat hakkında uyardı.

Güzel haberlere gelince; AstraZeneca (NASDAQ:AZN), aşısının daha yaşlı yetişkinler arasında güçlü bir bağışıklık sağladığını gösteren veriler yayınladı.

Victoria’s Secret sahibi L Brands (NYSE:LB), Bath & Body Works’ün güçlü sonuçları ile desteklenerek beklentilerin üstünde bir kâr raporu paylaştı ve bunu takiben yükseldi.

Hafta görece zayıf bir mod ile bitiyor ve kâr ve ekonomi verisi yönünden sakin.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Güzel çalım

Umarız spor ayakkabı seviyorsunuzdur çünkü Foot Locker (NYSE:FL) rapor sunacak. Analistler 2,89 milyar dolar satışa karşı hisse başına 51 sent kâr paylaşmasını bekliyor – her iki rakam da evvelki çeyreğin biraz altında. Şirket çeyrek dönemlik temettüsünü hisse başına 15 sent ile korumaya devam etti.

2. Hafta bitiyor

Wall Street için sarsıntılı bir hafta oldu. Pazartesi günü Moderna (NASDAQ:MRNA), aşısının %94,5 etkin olduğunu açıkladığında piyasalar coştu. Çarşamba günü Pfizer (NYSE:PFE), kendi aşısının ciddi bir yan etki olmaksızın %95 etkin olduğunu sözlerine ekledi Hisseler her iki habere de heyecanlandı lakin o zamandan beri düşüş eğiliminde.

Virüs hızla ilerliyor ve ABD’de yeni kısıtlamalar geliyor. Beklenmedik bir artış yaşayan haftalık işsizlik başvuruları da işe yaramadı. Siyasi liderlerimiz tartışmaya tekrar dönecek gibi gözükse de (bu masalı aylardır dinliyoruz) aynı şey teşvik konusu için de geçerli. Bu haber yine de hisseleri bugün biraz hareketlendirdi. Neyse ki Şükran Günü sebebiyle kısalmış ve büyük bir olasılıkla sakin (şükran borçluyuz) bir tatil haftası bekliyor bizi.

3. Mutlu yıllar Sayın Seçilmiş Başkan

Bu haberin piyasaları hareketlendirme olasılığı epey düşük lakin belirttiğimiz gibi piyasayı hareketlendirecek olaylar hakkında kıtlık çekiyoruz. Bu nedenle Joe Biden’e iyi dileklerimizi iletmek istedi. ABD’nin Seçilmiş Başkanı 77 yaşına giriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.