Gün Öncesi: Ekim Satışları, Endüstriyel Üretim ve Perakendeciler

0

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Bir kez daha aşıyla ilgili pozitif gelişmeler, yayılan pandemiye ilişkin önsezilerle karşı karşıya geldi lakin hisseler her biçimde günü kurtardı.

İlaç firması Moderna Inc (NASDAQ:MRNA), aşı adayının %94’ün üstünde etkinlik gösterdiğini belirttikten sonra Dow Jones Industrial Average rekor seviyelere yükseldi. Bu, geçen hafta Pfizer Inc’in (NYSE:PFE) kendi aşısı için %90 etkinlik gösterdiğini söylemesinden sonra gördüğünden daha iyiydi.

Şimdi olası iki aşı, acil durum kullanımı için düzenleyici değerlendirmesine giderken gelecek bir nebze daha gözalıcı görünüyor.

Bu gelişmeler, ABD’de koronavirüs vakalarının arttığı, günlük rekor seviyeleri gördüğü ve El Paso, Texas ve Philadelphia gibi yerel hükümetlerin, işyerlerini tekrar açma planlarını durdurmak yahut geri çekmek zorunda kaldığı bir ortamda geldi. California valisi de Pazartesi günü tekrar frene bastı.

Virüsün yayılmasını durdurmak, pek çok şirket için satışları etkileyen majör bir dönem olan tatil döneminde işletmelerin faaliyet göstermeye devam etmesi için elzem.

Majör perakendecilerin kâr raporlarının yanında perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerinde neler olduğuna dair de fikir edinebiliriz.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Ekim ayı perakende satışlar

Investing.com tarafından derlenen analist tahminlerinin %0,4’lük bir okuma yönünde olmasıyla, Ekim ayı perakende satışların bir evvelki aya göre yavaşlaması bekleniyor. Eylül ayında %1,9’du. Sayılar TSİ 15.30’da yayınlanacak.

Tüketici harcaması da ekonomik sağlık için mühim bir ölçüt, özellikle de tatil alışveriş dönemine doğru giderken. Kongre yeni bir ekonomi paketi hakkında karar vermezken düşük tüketici harcaması, hanehalklarının ücret kaybı gibi pandemiden kaynaklı etkenlerle boğuşmaya devam ettiğine işaret edebilir.

2. Üretim verileri

Olasılıkla daha pozitif bir okuma olacak üretim verileri, TSİ 16.15’te yayınlanacak. Ekim ayı endüstriyel üretiminin, %0,6 küçülme yaşanan evvelki aya göre %1 artış yaşamış olması bekleniyor. İmalat üretimi için ise beklentiler, %0,3 daralma yaşanan evvelki aya göre %1 yükseliş yönünde.

3. Home Depot , Kohls ve Walmart

Salı günü üç büyük perakendeci rapor sunacak.

Walmart Inc’in (NYSE:WMT) 131,8 milyar dolar gelir ile hisse başına 1,18 dolar kâr (EPS) paylaşması bekleniyor. Home Depot Inc (NYSE:HD) için 297,9 milyar dolar gelir ile 2,99 EPS ve Kohls Corp (NYSE:KSS) için 3,87 milyar dolar gelir ile hisse başına 5 sent kayıp bekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.