GSS Prim Borçları İçin İtiraz Nereden Yapılır?

0

SON DAKİKA UYARISI:

Bugün 23:59’a kadar İnteraktif Vergi Dairesi’ne e-Devlet ile giriş yapmanız halinde tüm GSS ve diğer kurum borçlandırmalarınızı faizsiz yapılandırabilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası yani GSS olarak bilinen sağlık sigortası günümüzde her vatandaşta bulunmaktadır. Fakat bu sigorta kapsamında bazen istenmeyen borçların çıkması gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Vatandaşların zaten ödediği bir borcun tekrar karşılarına gelmesi ya da farklı bir haksız borçlar karşı karşıya olmaları bu itirazların başında yer alıyor. Bu durumlarda da vatandaşlar GSS borcu için gerekli kurumlara itiraz dilekçelerini doğru bir şekilde hazırlayarak iletebiliyorlar. GSS borcu itirazı için kişilerin öncelikle derhal bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri gerekmektedir. Kuruma gidip itiraz başvurusu yaptıktan sonra ise ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu itirazı yapan kişilere bir denetleme uygular. Daha sonrasında ise eğer ki itiraz haklı bir sebepten dolayı yapıldıysa GSS prim borcu tamamen silinir. Ancak bu borcun silinmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Şartların tamamının listesi ise aşağıdaki gibidir:

  • İlk önce ikamet edilen bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na itiraz dilekçesi iletilir.
  • Dilekçeler itiraz eden kişi tarafından elle ve açık bir şekilde yazılmalıdır.
  • Dilekçe verildikten sonra ilgili kurumlar tarafından geniş bir araştırma ve soruşturması yapılır.
  • Prim borcu için yapılan itiraz başvurularında kesinlikle kimlik kartı gerekmektedir. Bunun haricinde bir belgeye ihtiyaç yoktur.

GSS prim borcu itirazı yaparken mutlaka haklı bir neden olduğundan emin olunması gerekiyor. Aksi halde yanlış ya da yalan bir itiraz dilekçesi bazı cezai işlemlerin başlangıcı olabilmektedir. Eğer ki itiraz haklı bir nedenden ise ve kurumlar tarafından kabul görülürse kısa sürede borcun silinmesi söz konusudur.

Gss Borcu İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Borç itirazı için dilekçe yazarken bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Dilekçe içerisinde bazı eksiklikler dilekçenin kabul olmamasına neden olabilmektedir. İtiraz dilekçesi için nelere dikkat edileceği ise aşağıda verilmiştir:

  • İtiraz dilekçesinde mutlaka üst kısımda T.C. kimlik numarası ve ad soyad bilgileri bulunmalıdır.
  • İtiraz dilekçesi üzerinde mutlaka sigorta ile ilgili kişisel bilgiler bulunmalıdır. Bunun yanında e-Devlet sisteminden öğrenilen GSS giriş tarih bilgileri ve GSS iptali sebepleri de dilekçede yazmalıdır.
  • İtiraz dilekçesi içerisinde gereksiz hiçbir bilginin bulunmaması gerekmektedir. Dilekçe hazır bir şablon formunda hazırlanmalı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmelidir.

Gss Prim Borcu Sorgulaması Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu sorgulama işlemi e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. Vatandaşlar kendi kişisel bilgileri ile giriş yaptıkları e-Devlet kapısından GSS prim borcu sorgulamasını yapabilmektedirler. T.C kimlik numarası ile birlikte yapılan sorgulama işleminin ardından GSS ile ilgili bütün borç dokümanları görülebilmektedir. Bunun yanında Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bütün kişisel bilgileri de e-Devlet kapısından öğrenebilmektedirler. İtiraz dilekçesinde bulunması gereken özel bilgiler de buradan alınarak dilekçeye yazılabilmektedir. GSS prim borcu sorgulamasının yanında iptali de buradan yapılabilmektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.