Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrilmişken vatandaşlar kuyumculara akın etti

0

Bugün Merkez Bankası’nın 14:00’te yapacağı Para Politikası toplantısı sebebiyle döviz ve altın piyasası güne sakin biçimde başladı. Ekonomistlerin faiz artırımı kararı beklemesi, yatırımını altından yana yapan vatandaşları tedirgin etti. Yatırımının değer kaybetmesini istemeyen vatandaşlar kuyumculara giderek ellerindeki altını bozdurdu. Bazı yatırımcılar ise düşük fiyattan yararlanmak için altın almaya devam etti.

UZMAN KİŞİLER FAİZ ARTIŞI BEKLİYOR

Piyasalarda son haftalarda faiz artırımına gidileceği yönünde güçlü bir beklenti oluştu. AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 27 ekonomistin tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) artışa gidileceği öngörüsünde bulundu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer aldı. Ekonomistlerin kasım ayına ilişkin politika faizi beklentilerinin medyanı 475 baz puan oldu.

AÇILIM VE AÇIKLAMALAR PİYASAYA POZİTİF YANSIDI

Şekerbank Başekonomisti Dr. Gülay Elif Yıldırım, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, son zamanlarda ekonomi bölgesindeki açıklamaların ve açılımların piyasaya pozitif yansıdığını ve gelecek döneme ilişkin olumlu beklentiler içinde olduğunu sözlerine ekledi Reuters’ın 13 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankette ise beklentiler politika faizinin 400 baz puan artışla yüzde 14.25’e ve 575 baz puan artışla yüzde 16’ya yükselmesi arasında yer aldı.

“FAİZLERDE ARTIŞ OLURSA ALTINDA DA GERİLEME OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Altın fiyat aralıklarının para politikaları toplantısında çıkacak kararla göre biçimleneceğini ifade eden kuyumcu işletmecisi Faruk Mamik, “Faiz artırımı olup olmayacağı ile ilgili bir beklenti var piyasalarda. Tabi altında da ciddi anlamda çıkış ve düşüşler yaşandı. Altın fiyatlar on gün içerisinde 565’a kadaryükseldi. Daha sonra 530’lere kadar gerileme oldu. Eğer faizde artış olursa altında da gerileme olacağını düşünüyoruz. Türkiye de en güvenilir liman altın bunu göz ardı etmemek lazım” dedi.

“ALTIN UZUN VADE DE KAZANDIRIYOR, KISA VADEDE DE”

Altın fiyat aralıklarının düşmesi sonrası vatandaşların altına olan talebinin arttığını söyleyen Mamik, “Fiyat aralıkların yükselişinde de ciddi bir talep oluyor. Düşüşünde de panik halinde olduğu için vatandaşlarımız altınlarını bozmaya çalışıyorlar. Bir kuyumcu olarak şunu söylemek isterim çok paniğe kapılmamak lazım, sabırlı olmak lazım. Altın her zaman uzun vade de kazandırıyor, kısa vadede de vatandaşların altınlarını bozdurmalarını tavsiye etmiyoruz. Dolara, Euro’ya yatırımdansa altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“FİYAT FARKLARI HEM KUYUMCULARI HEM DE VATANDAŞLARI TERS ETKİLİYOR”

Fiyat yükselişlerinden tatmin olmadıklarını söyleyen Mamik, “Bu aralar çok fazla altın alımı oluyor. Altına talep fazla oldu. Altın fiyat aralıklarının düşüş ve yükselişlerinden vatandaşlarımızın hiç biri tatmin değil. Ciddi anlamda bir fiyat farkları biraraya geliyor. Bu fiyat farkı da hem kuyumculuk sektörünü hem de vatandaşları da zor durumda bırakıyor. Pandemi sebebiyle düğünlerin olmaması satışımızın yüzde 50, yüzde 60’ını etkiledi” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / FEHİME KARTAL

Leave A Reply

Your email address will not be published.