Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

0

Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Hibe desteği girişimci olarak başvuran ve devlet tarafından sağlana bir destek türüdür. Bu desteği alabilmek için devletin belirlemiş olduğu bazı kurallara uyma gerekmektedir. Bu kurallar bu desteğin sağlanması için gerekli olan şartları barındırmaktadır. Devlet destekli hibe programları genellikle KOSGEB tarafından yürütülmektedir. Bu programlar sayesinde hibe ve faizsiz kredi seçenekleri bulunmaktadır. Girişimcilerin yeni iş yerlerini açmaları veya işyerlerinin gelişimine katkı sağlamaları açısından oldukça faydalı olmaktadır. Ülke ekonomisine katkı sağlayan bu destekler aynı zamanda birçok kişinin işyeri sahibi olmasına olanak tanımıştır.

Devletin hibe destekleri için sistemleştirilmiş bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartların başında işyerinin KOBİ olup olmadığına bakılmaktadır. Aynı zamanda devlet hibe desteklerini mutlaka işyeri tamamlanıp bittikten sonra verebilmektedir. Devletin teşvik amaçlı verdiği hibe desteğinde 2018 yılında da birçok kişi faydalanmıştır. Bu destek sayesinde kendisine yeni bir iş kuran veya iş yerini geliştiren çok vatandaş olmuştur. Bu destekler sayesinde yeni ve üreten bir ülke olmak amaçlanmıştır devlet destekli hibe projeleri ekonomik olarak üreten ve üretimden kazanan vatandaşlar olmayı desteklendiği bir projedir.  KOSGEB girişimcilik destek programı ile girişimcilik ve iş yatırımına cesaret eden, sonuçlarına da sabreden herkes 50 bin TL devlet desteği vermektedir.

KOSGEB Destekleri Hakkında Bilgi

KOSGEB’in her yıl artan destek ve teşvikleri sayesinde birçok vatandaş iş yeri sahibi olmuştur. Aynı zamanda işyerlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen esnaflar da bu fırsatlardan yararlanarak işyerlerinde gelişmeler uygulayabilmişlerdir. KOSGEB teşviklerinin oluşabilmesi için üç şart göz önünde bulundurulur. Bu şartlar şunlardır:

  • İşletme KOBİ mi?
  • İşletme KOSGEB’in desteklediği sektörlerden biri mi?
  • İşletme destek uygunluk programına başvurmuş mu?

KOSGEB için önemli olan bu üç şart, genellikle destekleri açısından da bir plan oluşturulmasını sağlamaktadır.

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği Başvuruları

KOSGEB hibe ve faizsiz kredi olanaklarından yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şartlardan birdir. Girişimcinin yapacağı iş alanına yönelik olan faaliyete uygun girişimcilik kursuna katılması gerekecektir. Bu girişimcilik kursunun ardından işlemler şu şekilde gerçekleşecektir:

  • Uygulamalı girişim eğitimi,
  • Yeni girişimci destek başvurusu,
  • İşletme kurulması ve destek alma süreci şeklindedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB’in desteklerinden faydalanmak için ilk açılacak kapı uygulamalı girişimcilik eğitimidir. Ücretsiz olarak faydalanılan bu kurslar yaklaşıl olarak 4 ay kadar sürebilmektedir. Bu kurslar KOSGEB ve İş- Kur aracılığı ile verilmektedir. Genellikle kurslarda şu eğitimler verilir:

  • Girişimcilerin özelliklerini geliştirme, iş fikirleri, yaratıcı egzersizler, tecrübe paylaşımı, sorumlu girişimcilik kavramı vb.
  • İşletme kavramı, işletme fonksiyonları, işletme türleri ve kuruluş şekilleri, mali ve hukuki sorumluluk bilinci,
  • İş planı kavramı ve diğer öğelere ait bilgilendirmeler,
  • İş modeli oluşturabilme, ip planı hazırlayabilme, uygulamalı atölye çalışmaları, genel süreç hakkında bilgilendirme ve gelişimi hızlandırma şeklindedir.

Yeni Girişimcilik Başvurusunun Yapılması

Yeni girişimcilik başvurusu, girişimcilik kursunun tamamlanması ile bir iş planının hazırlanması sonunda yapılmaktadır. Bu başvuru sonucu ile hibe ve faizsiz kredi desteklerine ulaşılabilir. KOSGEB birimine sunulacak olan iş planı ve yeni girişimcilik başvurusu olumlu sonuçlanması halinde işyerinin en az 3 ay içinde kurulması ve faaliyete geçmesi gerekmektedir. Başvuru kabul edildiğinde KOSGEB veri tabanına kayıt alınmaktadır. KOSGEB başvurusunda yeni girişimcilik red edildiğinde 3 kez daha başvurma hakkı bulunmaktadır. Bu haklar 15 günlük bir süre içinde uygulanmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.