Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

0

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık kredisini geri ödemesiz alabilmek için devletin hibe desteğinden faydalanmak gerekmektedir. Geri ödemesiz olan bu destek sayesinde birçok çiftçi kurmuş olduğu besi çiftliklerini %80 miktarında bir destek alarak oluşturmuştur. Projenin başlatıldığından itibaren bu alanda toplamda 3.000.000.000 lira destek sağlanmıştır. Üstelik bu alanda verilen maddi destekler tamamen hibe olarak devlet tarafından verilmiştir. Bu desteğin içinde büyükbaş,  küçükbaş hayvancılık ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği konuları girmektedir.

Geri Ödemesiz Hayvan Kredisini Sağlayan Kurumlar Nelerdir?

Tarımsal faaliyetleri ve çiftçiliği canlandırmak, ekonomiye ve sektöre katkı sağlamak amaçlı devlet tarafından desteklerin verilmesi çoğu zaman sıfır faiz olanları ile krediler ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda devlet bu alanda hibe desteği de vermektedir. Bu imkanlar dahilinde desteklerden faydalanacak olan kişiler bazı kurumlar aracılığı ile devlet desteklerini alabilir. Geri ödemesiz hayvan kredisi sağlayan kurumlar şunlardır:

  • Kalkınma ajansları,
  • Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu
  • Tarım İl /İlçe Müdürlükleri,
  • KOSGEB
  • Ziraat Bankası’dır.

Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi İçin Başvurular Nasıl Yapılır?

Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu, aldığı fonlar ve devletin verdiği destek sayesinde çiftçilere belirli alanlarda hayvancılık hibe desteği sunmaktadır. Hayvancılık için hibe desteği 2018 yılında Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Henüz belirlenen ve listede yer alan kırsal kesinlerdeki illere verilen bu destek sayesinde birçok çiftçi çeşitli fırsatlardan yararlanmış ve kendi işlerini kurmuşlardır. Aynı zamanda var olan çiftliklerini de geliştirmeleri için büyük olanak sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanabilmek için Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumu’nun sitesinden gereken bilgilerin doldurulması ile yapılabilir. Aynı zamanda çiftçiler bulundukları illerin Tarım ve Kırsal Kalkındırmayı Destekleme Kurumlarına ait birimlerden başvurularını yapabilirler.

KOSGEB’in Vermiş Olduğu Hayvancılık Hibe Kredi Desteği Hakkında Bilgi

KOSGEB hayvancılık adına yapılacak olan ticari bir faaliyet kapsamına hibe vermektedir. Hayvan alımı için KOSGEB’in bir hibe desteği bulunmamaktadır. Ticari amaç güdülerek açılan çiftliklerin gerekli olan eşya ve dokümanlarının alınmasının sağlanması açısından bir destek sağlamaktadır. KOSGEB destek sağladığı alanlarda bazı nace kodları yayınlamaktadır. Bu nace kodları arasında kişiye özel olan faaliyet bulunuyorsa KOSGEB’ten hayvancılık hibe kredisi alabilir. Aynı zamanda KOSGEB yeni bir işyeri kuruluyorsa bu alanda da çeşitli hibe ve faizsiz kredi olanakları sağlamaktadır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.