Geçen hafta %10 değer kazanan TL yeni haftaya yatay başladı, PPK izleniyor

İSTANBUL, 16 Kasım (Reuters) – Türk varlıklarının risk priminin belirgin biçimde azaldığı geçen haftanın sonrasında TL yeni haftaya yatay bir başlangıç yaparken, piyasalarda PPK kararı bekleniyor.

Ekonomi yönetiminin geçen hafta değişmesi ve yeni ekonomi yönetiminin “güven ve krebilite”yi ön plana çıkaran açıklamalarına destek vermesinin sonrasında geçen hafta TL dolar karşısında %10’a yakın değer kazandı.

Yabancı bankalar ekonomi kontrolündeki değişikliğin sonrasında kullanıcılarına TL’de ağırlık artırmalarını tavsiye ederken Türkiye’nin risk priminin göstergesi olan beş yıllık CDS‘ler ise 520 baz puanlı seviyelerden 402 baz puana düştü. Borsa İstanbul bankacılık endeksi .XBANK %23, BIST-100 endeksi .XU100 %8 yükseldi.

Yatırımcılar ekonomi kontrolündeki değişikliğin para politikasına ilk somut yansımasını ise TCMB’nin Perşembe günü açıklayacağı faiz kararında görecekler. Reuters anketine göre Merkez Bankası’nın (TCMB) Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini 475 baz puan artırarak %15’e yükselteceği tahmin ediliyor. halinde bu faiz artışının piyasalardaki faizlere belirgin bir yansıması olması beklenmiyor. Gecelik faizler hâlihazırda %14,75, TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyet (AOFM) ise %14,56 seviyesinde. Lakin yine de piyasalar faiz kararını şu ana kadar yapılan açıklamaların ilk sınavı olarak görüyorlar. izlenecek veriler arasında ise 10.00’da yayımlanacak Ekim ayı konut satış istatistikleri ve 11.00’de yayımlanması beklenen Ekim ayı bütçe gerçekleşmeleri bulunuyor.

Evvelki hafta gördüğü tarihi zirve olan 8,58’den Cuma akşamı 7,66’ya kadar gerileyen dolar/TL bu sabah 08.59 saygınlığıyla 7,6500 seviyesinden işlem gördü.

PİYASADAKİ HAREKET YABANCI KAYNAKLI, LOKALLER BEKLEMEDE

Ekonomi kontrolündeki değişiklik evvelsinde TL reel bazda tarihin en düşük değerlerinde işlem görürken, yabancı yatırımcılar da Türk varlıklarındaki pozisyonlarını tarihi düşük seviyelere çekmiş durumda idiler.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre yabancı yatırımcılar yalnızca birkaç günde Türkiye piyasalarına 3 milyar dolara yakın giriş yaptı. Bankacılar geçen haftanın son üç gününde ana belirleyicinin yabancı yatırımcı girişi olduğunu söylemişlerdi.

Son verilere göre lokallerin döviz ve altın cinsi varlıkları, 6 Kasım’da biten haftada 3 milyar dolar artarak 224,2 milyar dolarla yeni zirveye yükseldi. TL’deki getiriyi yeterli görmeyen lokaller yalnızca bu yıl başından beri 30 milyar dolar değerinde döviz aldılar. Bu alım TL’deki değer kaybının artmasını sağladı.

Yabancılar ise swap sınırlamaları, güven, para politikası kaygıleriyle Türkiye pozisyonlarını son belirgin azaltmaya devam etmektelardı. Yabancıların bono varlıkları %20 – 25’lerden üç yılda %3’lü seviyelere geriledi. Hisse senetlerindeki net çıkış 6 milyar dolara yükseldi.

Bankacılar ekonomi politikalarındaki kısa vadeli değişimin yabancılar tarafından bir kredilite açıldığına vurgu yaparak bunun fiyatlamalarda kendini gösterdiğini belirtiyorlar. Bazı yatırımcılar bu sürecin kalıcılığına ilişkin daha fazla kanıt görmek istediğini de belirtebiliyorlar.

Bankacılar yabancı girişine hala lokallerin katılmadığına gözleri üstüne topluyorlar. Dövizde hem alım hem satım yönünde işlem yapan lokallerin yabancı yatırımcılara katılması halinde TL’deki değer kazancının 7,5’lere doğru sürebileceğini belirtiyor.

Deniz Yatırım’ın bu sabahki raporunda, USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirası likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini, AOFM seyrini ve yakın dönem haber akışıyla 19 Kasım PPK toplantısına yönelik süreci takip edeceğiz. 7,73 teknik seviyesi aşağısında haftalık kapanış yapan paritede ‘lokallerin de satış tarafına geçtiği’ senaryoda 7,54 ve 7,29 desteklerinin sırasıyla test edilmesini bekliyoruz.” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.