G20: “COVID-19 aşısına adil küresel erişim için hiçbir çabadan kaçınmayacağız”

0

Davide Barbuscia / Marwa Rashad / Raya Jalabi

DUBAİ/RİYAD/BEYRUT, 23 Kasım (Reuters) – G20 ülkelerinin liderleri, salgının dünyanın zengin ve fakirleri arasındaki ayırınmeleri derinleştirebileceği kaygıleriyle, COVID-19 ilaçlarını, testlerini ve aşılarını uygun fiyatla ve adil bir biçimde “tüm kişilera” tedarik etmek için hiçbir çabadan kaçınmayacaklarına söz verdiler.

Suudi Arabistan başkanlığında yapılan iki günlük online G20 zirvesinin ana gündeminde koronavirüs salgını ve inişli çıkışlı ve belirsiz bir ekonomik toparlanma ele alındı.

Suudi Arabistan G20 dönem başkanlığını önümüzdeki ay İtalya’ya devredecek.

G20 zirvesinin sonrasında paylaşılan son bildiride, “COVID-19 salgını ve can kayıpları, geçim kaynakları ve etkilenen ekonomiler yönünden benzeri görülmemiş tesiri, hazırlıklı olmamızdaki ve yanıtımızdaki zayıf noktaları ortaya çıkaran ve ortak zorluklarımıza dikkat çeken benzersiz bir şoktur.” denildi.

G20 ülkeleri, “insan hayatlarını korumak, en savunmasız olanlara özel bir odaklanma ile destek sağlamak ve ekonomilerimizi yeniden büyüme yoluna getirmek ve herkes için istihdamı koruma ve yaratmak” için çalışacak.

Aşılar, testler ve tedaviler hakkında liderler “Tüm kişiler için düşük fiyatlı ve eşit erişimlerini sağlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacağız.” dedi.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Leave A Reply

Your email address will not be published.