Form Doldurup Gönderenler 48 Yaşında Emeklilik Alabilecekler!

0

Türkiye’de erken emeklilik ciddi bir sorun olmaya başladı. Sistem şişmeye başladıkça insanlar emekli olamıyor, kimse emekli olamadığı için yeni yerleşmeler yapılamıyor. Bu durumdan hükümet ya da devlet her ne kadar şikâyetçi olmasa da emekli olamayan insanlar ve kamu kurumlarına yerleşemeyen insanlar ciddi problemler yaşayabiliyor. Sistem şiştikçe katlanarak büyüyen sorunlar gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Ama gerekli çalışmaları yaptıktan sonra emekli olabilecek insanların tespit edilmesi daha kolay oluyor. Özellikle 48 yaşında olan, 5500 sigorta prim süresini doldurmuş olan kişiler tek bir form doldurarak rahat bir şekilde emekli olabiliyor. Ama bunun için öncelikle emeklilik analizi yapmak çok önemli. Çünkü bazı kişiler için emeklilikte yaşa takılma durumu olabiliyor. Bu da 9000 prim günü olsa dahi yaş bekleme zorunluluğu meydana getiriyor. Bu ve benzeri sorunları yaşamamak adına öncelikle analiz yapılması gerekiyor.

Erken emeklilik için öncelikle kişinin 48 yaşında olması, en az 5500 sigorta prim gününü doldurmuş olması gerekmektedir. İnsanlar erken emekli olabilmek adına ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapıyor olsa da ne yazık ki bu durum her zaman için geçerli bir seçenek değil. Öncelikle erken emekli olabilmek adına kişinin emeklilik analizlerinin yapılması çok önemlidir. Eğer kişi erkenden emekli olmak istiyorsa öncelikle yukarıda saydığımız tüm şartlar karşılamalıdır. Şu an Türkiye’de en düşük emeklilik yaşı 48 olarak kabul ediliyor. Malulen emeklilik gibi durumlar yoksa insanlar bugün en düşük 48 yaşında emekli olabilirler. Tabii ki bu 1999 senesinden önce ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlamış olanlar için geçerlidir. Normal şartlarda bugün sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kişiler en düşük 63 yaşında emekli olabilecekler.

Erken Emeklilik Formülü Nedir?

Türkiye’de erken emeklilik formülü mutlaka 1999 sene öncesinde sigortalı olarak işe başlamış olmaktır. Kişi eğer 1999 senesinden önce işe başlamış ise ve bugün 48 yaşında, sigorta primi 5500 günü geçmiş durumda ise hemen erken emeklilik için geçerli olan başvuruları yapabilir. İnsanlar bu durumu anlamakta bir nebze zorluk çekebiliyor. Özellikle yakınları farklı durumlardan erken emekli olunca kendilerinin neden erkenden emekli olamadıklarını sorabiliyorlar. Ama erken emeklilik durumu tamamı ile kişinin kendi yaş, sigorta prim ve işe giriş tarihi olarak değişkenlik gösteriyor. Ayrıca bazı insanların malulen emeklilik gibi durumları olabilir.

Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda saydığımız tüm şartları karşılayan vatandaşlarımız en yakın SGK il/ilçe müdürlüklerine TC kimlik belgeleri ile beraber giderek erken emeklilik başvurusu yapabilirler. İlgili memurun vereceği formun doldurulmasına müteakiben gerekli incelemeler hemen başlatılacak ve kişi eğer hak etmiş ise 60 gün içerisinde emekli olabilecek. Normal şartlarda 90 gün ve üzeri süren emeklilik incelemesi ve işlemlerin tamamlanma süresi SGK personel artırımı sonrasında 60 güne kadar düşürüldü. Bu da vatandaşlarımız için oldukça önemli bir avantaj oldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.