Fitch de herkes gibi TCMB kararını bekliyor

0

Murat Uysal’ın görevden alınmasıyla patlak veren olaylar zinciri, herkesi şaşırttı.  S&P Merkez Bankası başkanının görevden alınarak yerine maliye eski bakanı Naci Ağbal’ın atanması ve Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye bakanı görevinden istifasının para politikasına olan tesirinin şu anda net olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Fitch de lafa atladı:  Merkez Bankası başkanının değiştirilmesinin bankanın para politikası kredibilitesini arttırma ihtimalini getirdiği, gelecek hafta açıklanacak para politikası kararının bu etki yönünden bir ön işaret olacağı yorumunda bulunuldu.

S&P ne demişti?

S&P Global Ratings direktörü Maxim Rybnikov Reuters’ın suallerına verdiği cevaplarda, yetkililerin daha evvel politika faizini 200 baz puan yükseltmelerine ve likidite kanalıyla fonlama maliyetini artırmalarına rağmen kredi maliyetlerini yükseltmekte isteksiz olduklarına dikkat çekti.

Rybnikov, “Kısa süre evvel açıklanan atamaların yine bu yönde atılacak adımlara zemin hazırlayıp hazırlamayacağı hala bilinmiyor” dedi.

Fitch:  ‘TCMB’deki Değişimi Değerlendirmede Politika Kararları Ana Unsur Olacak’

Ülkeler arası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye Merkez Bankası’nda yaşanan son değişiklikleri ele alma hakkında temel unsurun politika kararları olacağı açıklandı.

Fitch’in değerlendirmesinde Merkez Bankası başkanının değiştirilmesinin bankanın para politikası kredibilitesini arttırma ihtimalini getirdiği, gelecek hafta açıklanacak para politikası kararının bu etki yönünden bir ön işaret olacağı yorumunda bulunuldu.

Değerlendirmede Merkez Bankası Başkan değişikliğinin sonrasında Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da istifa ettiğine dikkat çekilirken gelişmeler arasındaki bağlantının net olmadığına vurgu yapıldı. Değişikliklerin reform ajandasını güçlendirip güçlendirmeyeceğinin bilinmediğine vurgu yapan Fitch, yatırımcı güveninin ise para politikası hakkında daha duyarlı olduğunu ifade etti.

Kuruluş bunun yanısıra “TCMB’nin ana politika faizi üstünden sıkılaştırma adımı atmasının tesiri, daha şeffaf ve daha tahmin edilebilir bir adım olmasının yanı sıra politik baskıdan daha fazla bağımsızlığa işaret edeceği için daha fazla olacaktır. TCMB’nin TL’deki zayıflığa yavaş yanıt vermesi politika sıkılaştırmasının yetersiz kalması riskini yaratır ve daha fazla dış dengesizliğe, piyasa istikrarsızlığına katkı yapar” ifadelerini kullandı.

Kaynak:  ParaAnaliz, Foreks

Çetin Ünsalan yazdı: Gerçekle yüzleşmeye hazır mısınız?

Gerçek Ekonomi: Albayrak’ın istifası neden sorunları çözmeye yetmez?

S&P: Değişikliklerin para politikasına tesiri net değil

Semih Sakallı-FÖŞ: Ekonomide kritik tarih 19 Kasım!

Leave A Reply

Your email address will not be published.