Finans dünyasını bekleyen büyük tehlike

0

Düzenleyiciler ve bankalar, Brexit geçiş döneminin bitimine yalnızca 36 gün kala İngiltere’nin tek pazarı terk etmenin en sert etkilerini bertaraf etmek için acele ettikçe, Avrupa’nın finans sektörü “en yüksek belirsizliğe” ulaştı.

Ticaret görüşmeleri etrafındaki politikalar, AB’nin İngiltere’nin kıta kaidelerindan sapması hakkındaki kaygıleri ve Avrupa’nın euro cinsinden faaliyetler üstünde daha fazla kontrol sağlama çabası, sektörü 1 Ocak’tan sonraki operasyonları hakkında cevapsız suallerla karşı karşıya bıraktı.

Her iki tarafın Brexit görüşmelerinin kapsamı haricinde bıraktığı hayati konular ve finansal hizmetler hakkında zemin vermeyi reddetmesiyle, yöneticiler, netlik eksikliğinin, koronavirüsün zarar verdiği bir yılın sonrasında müşteriler için piyasada işlev bozukluğuna ve yüksek maliyetlere yol açabileceğinden korkuyor.

London Stock Exchange Group CEO’su David Schwimmer Financial Times’a verdiği demeçte, “Bu belirsizliğin zirve yaptığı dönem” dedi.

“Görünüşe göre AB, Brexit için bir maliyet olduğundan emin olmak istiyor, lakin küresel işletmeler için en büyük pazarlara katılabilmek gerçekten mühim. Daha az parçalanma, daha fazla işbirliği ve hizmet sürekliliği herkesin çıkarına” dedi.

Diğer ana ekonomik sektörlerin çoğundan farklı olarak, finansal hizmetler sektörü, İngiltere ve Avrupa ekonomileri için önemine rağmen, önümüzdeki zamanlarda İngiltere-AB ilişkileri hakkındaki ticari görüşmelerin haricinde bırakıldı. AB, herhangi bir ticaret anlaşmasına düzenleyici işbirliği gibi konuları kapsayan ayrıntılı bir mali hizmetler faslı dâhil etme yönündeki İngiltere önerilerini, arka kapıdan pazara erişimi sürdürmek için İngiliz girişimine dönüşebileceğini öne sürerek reddetti.

Hariç tutma, bankaların, borsaların ve şehrin finans merkezi City’nin diğer bölümlerinin – bunun yanısıra Londra’da ticaret ofisleri olan ülkeler arası bankaların – bir dizi geçici, son dakika düzenlemeleri değişiklikleri beklediği anlamına geliyor.

Londra’daki Shoosmiths hukuk firmasının ortağı olan Sam Tyfield, “Bazı firmaların halihazırda planları var, lakin son dakikada bir şeylerin geleceğini düşünen de birçok kişi var,” dedi.

Goldman Sachs Salı günü yaptığı açıklamada, anlaşma olmadığı takdirde Avrupa hisse senetlerinin alım satımına devam edebilmesini sağlamak için hisse ticareti için özel firması Sigma X için Paris’te bir merkez kuracağını sözlerine ekledi

Aynı gün, gayrimenkul yatırım ortaklığı Segro, Brexit geçiş döneminin bitiminden sonra holding yapısını korumak için tüm sermayesini Euronext Paris’te ikili olarak listeledi.

Bu beklenmedik durum planları, Avrupalı ​​düzenleyicilerin, İngiltere ve AB arasında tutulan 15 trilyon sterlinlik türev sözleşmelerinde kaostan kaçınmak için bir değişikliği tamamladıkları aynı hafta içinde, açıklandı.

İngiltere’nin Brexit’ten sonra tek pazarın yararlarını korumanın yollarını arayacağından kaygı duyan AB, önümüzdeki zamanlarda ilişkilerin her iki tarafın da tek taraflı olarak vereceği eşitlik kararları olarak anılan pazar erişim haklarına dayandırılmasında ısrar etti. Bu sistem Bloğun New York ve Singapur gibi diğer finans merkezleriyle ilişkilerinde kullandığı bir sistem.

Brexit ve City: Brüksel’in finans alanında Londra’ya rakip olmak için yeni savaşı

Lakin, Brüksel’den, City’ye hangi denklik kararlarının verileceği hakkında sessizlik var. AB yetkilileri, denkliğin Birleşik Krallık ile önümüzdeki zamanlarda ilişkilere ilişkin müzakerelerden resmi olarak ayrı olmasına karşın, iki konunun siyasi olarak ilişkili olduğunu kabul ediyor. Brüksel, ticaret görüşmeleri netleşmemişken balıkçılık gibi duyarlı AB sektörlerinin kaderi belirsizliğini korurken bu hususta elini göstermekte isteksiz.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Londra’daki AB banka birimlerinin ticaret yapamayacak durumda bırakma olasılığına rağmen, türev piyasasının bazı kısımları için AB kaidelerinı yumuşatmayacağını sözlerine ekledi Sorun denklik kararlarıyla çözülebilecekken yetkililer bunun kendi alanlarının haricinde olduğunu düşünüyor. Bir Avrupa bankasında üst düzey bir yönetici, “Avrupa bankacılık sektörü için tartışma burada bitmiyor lakin yılsonuna doğru Avrupa Komisyonu’ndan somut bir şeyler duymayı bekliyoruz,” diyor.

AB, İngiltere’nin AB’yi terk etme amacının Avrupa kaidelerindan kurtulmak olduğunu açıkça belirttiği Brexit’in yarattığı dinamik durum göz önüne alındığında, İngiltere denkliğini değerlendirmenin zorluğu hakkında da defalarca uyarıda bulundu.

Bazıları İngiltere’yi değişiklikları benimsemeye ve finansal krizden sonra Avrupa genelinde getirilen daha katı kaidelerin bazılarını geri almaya teşvik ediyor.

Intercontinental Exchange başkanı Ben Jackson, “Birleşik Krallık’ta bu kadar uzun zamandır yatırım yapmamızın nedeni, küresel pazarların merkezi olması ve Birleşik Krallık düzenleyicilerinin bunlara sorunsuz erişimin önemi hakkında derin bir anlayışa sahip olması” dedi.

“Birleşik Krallık için ayağa kalkma ve daha evvel söz konusu pazarı başarılı kılan şeylere, yani ilkelere dayalı düzenlemeye geri dönme fırsatı var” dedi.

FT

Leave A Reply

Your email address will not be published.