Fed başkanları yeni mali yardım paketi istiyor

0

ABD ekonomisi 4Ç’te ivme kaybediyor.  Yeni Başkan Joe Biden ekonomide kara kıştan bahsederken, Cumhuriyetçi Senatörler Pfizer ve BioNTech aşısını bahane ederek, ekonomiye yeni  hız verecek 2ci Mali Destek Paketi’ni bekletiyor.  CNBC’ye konuşan Northern Trust baş ekonomisti  Carl Tannenbaum  ülkede hala Covid1-9 döneminde işini kaybeden 10 milyon kişi olduğunun altını çizdi. Tannenbaum’a göre, eyalet ve belediye bütçe kaynakları tükenmek üzere.

Pfizer aşısı iyi haber, fakt kışı kurtarmaz, çünkü bu yıl yalnızca tüm dünyayla paylaşılacak 50 milyon doz (25 milyon kişilik) üretim yapılabilecek.

Fed Guvernörleri de seslerini yükselterek, ekonomiye ek bütçe desteği istediler.

Fed/Rosengren: Yeni yardım paketine eyaletler ve yerel yönetimler de dahil edilmeli

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, koronvirüs salgınının ekonomik etkileri ile başa çıkmak için hazırlanmakta olan yeni yardım paketinde yerel yönetimler ve eyaletlere de yer verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi

Rosengren salgın nedeniye işlerini kaybeden bireylere daha fazla gelir sağlanması gerektiğini ifade ederken, KOBİ’lere de yardım edilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Harward Kennedy School tarafından organize edilen sanal bir toplantıda konuşan Rosengren, mali yardım paketi için görünümün seçimler daha sonra belirsiz olduğuna da işaret etti.

“Bir seçilmiş başkanımız var, lakin herkes kimin seçilmiş başkan olduğu hakkında aynı görüşte değil” diye konuşan Rosengren, “Senato’nun bileşiminin nasıl olacağı da biraz belirsiz ve tüm bunlar nasıl bir  mali paketi ortaya çıkaracağını önümüzdeki aylarda göreceğiz” dedi.

San Francisco Fed Başkanı Daly: ABD için mali destek önemli

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Amerikan ekonomisinin koronavirüs krizine dayanabilmesi için ek mali desteğin sağlanmasının “gerçekten çok önemli” olduğunu sözlerine ekledi

CNBC’ye konuşan Daly, ABD’yi cari krizden ve yükselen vaka sayısından lakin mali desteğin “uzun ve güçlü köprüsü”nün çıkarabileceğini savundu. Konuşmasında, koronavirüs vakalarında artışın devam etmesine kişilerın ihtiyatlı, güvenli adımlar atarak cevap verdiklerini ve bunun ABD ekonomisini yavaşlamasına yol açabileceğini anlatan Daly, krizin ağır vurduğu sektörlere ve bireylere daha fazla destene hala ihtiyaç olduğunu vurguladı. “Benim model görüntüye göre, kademeli bir hız ile büyümeye devam edeceğiz.

Aşı haberleri önemli olmasına karşın, “vaka rakamlarında sürekli artış beni kaygılendiriyor” ifadelerini kullanan Daly, ABD başkanlık şeçiminin sonuncuna yönelik tartışmanın devam etmesinin ekonominin üstündeki “belirsizlik bulutu”na eklendiğini de sözlerine ekledi

FÖŞ anlattı: İnsanlığı Bekleyen Uzun ve Soğuk Kış

Japon İş Dünyasında Karamsarlık Azaldı

YORUMANALİZ: ABD tarım-dışı istihdam beklentiyi aştı, ama Covid-19’u aşabilecek mi?

Küresel ekonomi COVID-19 şokundan neden hızla toparlanıyor; böyle devam eder mi?

Leave A Reply

Your email address will not be published.