Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

0

Faizsiz KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB faizsiz kredi olanakları devletin girişimciler için sunmuş olduğu fırsatlardan biridir. Faizsiz kredi olanağı sayesinde birçok işyeri sahibi bu kredilerden yararlanmıştır. KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi olarak bilinmektedir. Devletin ekonomiyi ve ticareti canlı tutmak, piyasaları hareketlendirmek amacıyla kurmuş olduğu bu birim, esnaf ve işyeri sahipleri için destekleyici projeler sunmaktadır. KOSGEB kredilerindeki amaç, girişimcileri desteklemek ve yeni girişimler için teşvik sağlamaktır. Çoğu KOSGEB desteği ile hibe veya faizsiz kredilerden faydalanmak mümkündür. KOSGEB kurulmasından bu yana hep aynı hedef ve amaç ile projeleri hayata geçirmiştir. Yeni işyeri açanlar için hibe destekleri, faizsiz kredi seçenekleri ile ekonominin canlanmasına katkı sağlamıştır.

KOSGEB’in Faydaları Nelerdir?

KOSGEB düzenli olarak yeni girişimcilik projeleri sunmaktadır. Bu projeler sayesinde işyeri sahipleri veya işyeri açmak isteyen kişiler birçok avantajlardan faydalanmaktadırlar. KOSGEB avantajlarından faydalanmak için kurumun belirttiği şartları yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle işyeri açmak isteyen kişiler için KOSGEB girişimcilik adı altında 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi olanağı sunulmuştur. KOSGEB girişimci desteklerinden faydalanmak isteyen kişiler bulundukları yerlerdeki il veya ilçe merkezlerinde hizmet veren KOSGEB hizmetlerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda KOSGEB birimleri şubelerinde krediler hakkında geniş bir bilgi de alabileceklerdir.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Alabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

KOSGEB destek kredileri için başvurular yapılmaktadır. Başvuruların alınması ile kredi desteklerinden yararlanmak isteyenler bir incelemeye alınacaklardır. Başvurulardaki eksiklik bulunmadığı zaman girişimciler uygulamalı girişimci destek kurslarına alınacaktır. Uygulamalı KOSGEB girişimcilik kursları mecburidir. KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen bu kursların sonucunda bir testten geçirilen girişimciler eğer başarılı bir şekilde kursu tamamlarlar ise girişimci eğitimi sertifikalarını alacaklardır. Girişimci eğitim kursları KOSGEB ve İş-Kur tarafından ortak olarak düzenlenmektedir. Bu kurslar yılın belirli zamanlarında açılmaktadır. KOSGEB girişimci eğitim kursları gerekli olan alanda yeterli kişiye ulaşması ile açılmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu girişimci eğitim kursları her ilde verilmektedir. Kurs sonunda girişimcilik eğitim sertifikası alan kişiler, bu kursta öğrendikleri bilgiler ile kendi alanlarında bir iş planı oluşturmaları gerekecektir. KOSGEB girişimci iş planını tekrar KOSGEB yetkililerince incelenecektir. Uygun görülen iş planları sistemde kabul edilecektir. KOSGEB tarafından kabul edilen iş planları, kredi ve diğer KOSGEB haklarından yararlanabilecektir. Bu açıdan girişimcilik adına iş planı uygulamak çok önemlidir. Sürdürülebilir bir iş, geleceğe dönük bir ekonomi sermayesi iş planında aranılan özelliklerdendir. KOSGEB girişimcilik eğitim kurslarında iş planının nasıl oluşturulacağı, işyerleri için gerekli olan işletme planları eğitimi verilmektedir. Bu kurslar aynı zamanda ileride işyeri açan kişilere tecrübe kazandırmış olmaktadır. İş planları da kabul edilen kişiler KOSGEB’e yeni işyerlerini kayıt ettirmeleri ve işletme kaydını oluşturmaları gerekecektir. İşletme kaydını yapabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt olunması lazımdır.  Gerekli olan belgeler KOSGEB müdürlüklerine gönderilmelidir. Bunun için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Girişimcilik sertifikası,
  • KOBİ bilgi dokümanı çıktısı,
  • İşyeri açılışı için yapılan harcamaların faturaları şeklindedir.

KOSGEB Desteğinde Sermaye Gerekli Midir?

KOSGEB desteklerinden faydalanarak işyeri açmak isteyenler için sermaye mutlaka gereklidir. KOSGEB başvurularında öncelikle her harcamayı karşılayan işyeri sahibi olacaktır. Daha sonrasında gerekli şartlar yerine getirilirse yapılan harcamalara ait faturalar ile KOSGEB bilgilendirilir. Ve bu faturalardaki tutarlar KOSGEB tarafından desteklenir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için mutlaka işyerinin daha öncesinden açılmış olduğunu ispatlamak gerekecektir. Bunun için de işyerine yapılan tüm masrafları işyeri sahibi karşılayacaktır. Saha sonrasında ödemeler için KOSGEB destek sağlamaktadır.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.