Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

0

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisini faizsiz alabilmek için öncelikle mutlaka esnafların kredi kefalet kooperatifine üye olmaları gerekmektedir. Alanlarına uygun olan kooperatifte üyeliği bulunan esnaflar, diğer şartların da uygunluğu göz önünde bulundurularak faizsiz esnaf kredilerine başvurabilirler. İncelenen başvurularda bazı şartlar aranmaktadır. Ülkemizde bulunan ve üretim ile birlikte sayıları artan en az 2 milyon esnaf için nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri faizsiz kredi olanakları bulunmaktadır. Faizsiz krediler genellikle devlet teşviki ve bankalar aracılığı esnaflara sunulur. Faizsiz kredi başvurusu için gereken şartlarda uygunluk varsa başvurular incelenir ve sonuçları Halk Banka’sına iletilecektir. Halk bankası bir devlet bankası olma özelliğini taşımaktadır. Devletin maddi teşviklerinde kullandığı bankalardan birisi olan Halk Banka’sı faizsiz kredi başvurusunu onayladığında ödeme planları için esnafa bildirmektedir. Esnaf ile banka arasında imzalanan anlaşmaya göre ödeme seçenekleri ve planlamalar uygulanmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisini Alabilmek İçin Ne Gibi Şartlar Bulunmaktadır?

Faizsiz esnaf kredileri devlet destekli krediler olması açısından devlet bankalarından yürütülmektedir. KOSGEB teşvikleri ile faizsiz esnaf kredisi şartlarından sicil kayıtlarının tam olmasıdır. Yaklaşık 30 bin TL’lik kredi işyeri malzemeleri alımındaki masraflar için kullanılmaktadır. Genellikle bu kredi tutarı işyerleri için gerekli ekipman, ofis araç gereçleri, dekorasyon veya hammadde gereksinimleri için harcanacaktır. Bu kredi devlet hazinesi destekli bir kredidir ve faiz oranı sıfırdır. Genellikle faizsiz esnaf kredilerine maddi anlamda sıkıntılar yaşayan esnaf ve piyasa şartlarından etkilenen işyeri sahipleri başvurmaktadır. Faizsiz esnaf kredisi 2018 yılı içinde de verilmektedir. Aynı zamanda KOSGEB destekli hibe ve faizsiz kredi seçenekleri de esnafların yararlanabilmeleri için farklı olanaklar sağlamaktadır. KOSGEB iş destekli 50 bin TL hibe şartları daha esnetilmiş ve her işyerinin faydalanabileceği seviyelerde şartlar kolaylaştırılmıştır. Bu hibe desteğine işyeri açılmadan önce başvurulmakta ve işyerinin sürdürülebilir özellikleri dikkate alınmaktadır. Proje olarak sunulan işyerinin potansiyel sektörel fırsatları bu duruma göre değerlendirilmektedir. Aynı zamanda KOSGEB destekli 100 Bin TL faizsiz kredi seçeneği de esnaf ve işyeri açanlar için büyük bir avantaj niteliğindedir. Bu faizsiz krediye başvurmak için Halk Bankası şubelerinden ayrıntılı bilgi öğrenilebilir ve başvurular yapılabilir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Esnafların maddi olanaklarını iyileştirmek ve aynı zamanda ekonomiye katkı sağlama amaçlı faizsiz esnaf kredisi veren bankalar şunlardır:

  • QNB Finans Bank,
  • ING Bank,
  • Garanti Bankası,
  • Denizbank,
  • Halk Bankası,
  • Ziraat Bankası olarak sayılmaktadır.

Faizsiz Esnafa Kredi Kesintileri Nasıl Olur?

Faizsiz esnaf kredilerinin başvurularının olumlu sonuçlanması halinde belirlenen ödeme seçenekleri ile birlikte bankaların bazı vadelerinde kesintiler oluşmaktadır. Bu kesintilerin başına zorunlu hayat sigortası gelmektedir. Zorunlu hayat sigortası kesintileri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Esnaflar yıllık olarak vade ile kredi başvurusunda bulunduklarında 80 TL civarında kesilen hayat sigortası, 60 ay vade ile başvurulduğunda ise 400 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bir diğer kesinti miktarı ise kredi alınan bankaların komisyonlarıdır. Bankalar kredi teminatı olarak kendilerin aldıkları komisyon miktarı genellikle yıllık dosya masrafı ile birlikte 500 TL civarında olacaktır. Faizsiz esnaf kredilerinde kooperatif ödemesini de 100 TL olarak belirlenmesi sonucu toplamda 600 TL kadar bir faizsiz esnaf kredi kesintisi ile karşılaşılmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi faizsiz esnaf kredisi veren bankalar tarafından sağlanmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.