Krediler

Ev hanımlarına 15 bin TL kredi desteği

2020 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla ev hanımlarına 15 bin TL kredi desteği verileceğini açıkladı. Ev kadınlarına 15 bin lira girişimcilik faizsiz kredi desteği sağlanacak. Kendi işini kurup dükkan açmak isteyen ve kendi ayaklarının üstünde durmak isteyen ev kadınları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla girişimcilerin ve ev hanımlarının desteklenmesi içerisinde 2 sene geri ödeme alınmayan 15 bin lira faizsiz kredi ödenecek. Krediden yararlanmak isteyen ev hanımları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilecekler.
EV HANIMLARINA 15 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ İMKANI
Girişimci ev hanımlarına sağlanan 15.000 TL faizsiz kredi için herhangi bir masrafta gerekmiyor. Bayanların yalnızca iş kurmaları ve bu kapsamda Sosyal Yardımlaşmaya başvurmaları yeterli. 15 bin lira kredi toplamda 8 yılda geri ödeniyor ve ilk 24 ay süresince taksit ödemesi yapılmıyor.
Girişimci Bayanlara kosgeb kredisi veriliyor. Bunun için bir proje geliştirmek ve bu proje ile başvurmak şartlar içinde bulunuyor.
24 ay sonunda ödeme yapmayan başlayan ev hanımları girişimciler, geriye kalan 6 yıl sürede eşit taksitler halinde geri ödeniyor. Ev hanımlarına faizsiz kredi olanağından yararlanmak talep edenlerin, projeleri ile beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Vakıflara işyeri açma kredisi başvurusu yapmaları gerekir. Başvuru neticesinde girişimcinin talebi Vakıflar tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilecektir.
Girişimci bayanların ikamet ettikleri adreste yeralan vakıflara giderek başvuru yapmaları gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ nda yeralan heyet inceleme yaptıktan sonra beğendiği projeleri onaylıyor. Fon tarafından insana verilecek olan tutar aktarılıyor.
KIRSAL ALANDA HİBE DESTEĞİ
Meyve bahçesi projesi geliştiren ve başarılı olan girişimcilere ise hibe kredi verilmesi kararlaştırıldı. Buna göre meyve bahçesi projesi için Devlet desteği talep eden bir girişimci (11 sene) 132 ayda borcunu ödeyecek. Meyve bahçesi kuran girişimci ilk 5 yıl 60 ay süresince ödeme yapmayacak ve geriye kalan 72 ayda borcunu aylık taksitler halinde ödeyecek. Eğer girişimci projesinde başarılı olursa, ödemelerini düzenli olarak yapanlara ödemesi son 1 yıl kaldığında geriye kalan tutar HİBE olarak verilecek. Yani girişimci vatandaşımıza, son bir yıllık ödemesi hibe edilecek. Hibeden yararlanmak isteyen girişimci için mühim bir şart mevcut. Meyve bahçesi açan girişimci hibeden yararlanması için işletmesinde en az 2 bayan çalıştırmak zorunda. En az 2 kadın çalıştırmayana hibe verilmiyor. Bu şart haricinde meyve bahçesi kurmak isteyen girişimcilerin;
Herhangi bir sosyal güvencelerinin olmaması,
Esnaf olamaması,
Herhangi bir maaşlarının olmaması,
banka kuruluşlarından kredi alamıyor olmak,
Meyve bahçesi kurulumu ve bakımı hakkında bilgili olması,
Herhangi bir Devlet destekli projeden faydalanmamış olmak gerekiyor.
Ev hanımlarına kredi veren banka kuruluşlarından kredi alabilirsiniz. Senetsiz kredi olanağı ile siciliniz bozuk olsa da kredi alabilirsiniz.
ESNAF BAYANLARA 50 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ
Bu destekle beraber esnaf bayanlara KOSGEB tarafından 50 bin liralık faizsiz kredi verilmesi için hazırlıklar başladı. yakın zamanda başvuru tarihleri ve süreleri ilan edilecek ve bayan erkek tüm KOBİ’ler bu destekten faydalanacaklar. Başvuru yapmak için bayan esnaflarımızın e-kobi kaydı ve beyanname işlemlerinin şimdiden tamamlamaları gerekiyor.
İŞ YERİ AÇMADAN ÖNCE KOSGEB’E BAŞVURUN!
Yine KOSGEB girişimci bayanlarımıza hemen hemen tüm destek paketlerinde %10 daha fazla ödeme yapıyor. Erkek girişimciler %60 seviyesinde ödeme alırken, bayanlar %70 oranlarında destek alıyorlar. Buna göre ev hanımları ve girişimci bayanlar dükkan açmak istediklerinde evvel kursa katılıp, sonra başvuru formu dolduracaklar. Başvurusu kabul edilen bayanlar ardından dükkanlarını açıp, destek ödemelerini alacaklar.
Bu anlamda değerlendirildiğinde devlet eli ile girişimci bayanların daha çok desteklendiğini söylemek hatalı olmayacaktır. Mikro krediler, Kosgeb destekleri ya da bakanlık tarafından verilen destekleme ödemeleri ile iş kuran birçok kadın girişimci bulunmaktadır. bunun yanısıra iş planı hazırlayıp Kosgeb’ e sunmanız halinde, tabi sertifikanızın olması koşulu ile, verilen hibe ve destekleme ödemelerinden faydalanabilirsiniz. bunun yanısıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı yeralan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile de destek sağlayarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
2020 senesinde Kosgeb girişimciliği geliştirme destek programı tarafından girişimciler için tertip edilen yeni hibe programları bulunmaktadır. Bu programlara başvuru yaparak da hibe alabilirsiniz.
Ev hanımlarına 15 bin TL kredi şartları

Çalışmayan ev hanımlarına ihtiyaç kredisi

Çalışmayan ev hanımlarına ihtiyaç kredisi

Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi

Ev hanımlarına mikro kredi

İşsiz ev hanımlarına kredi

Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi başvurusu

Ev hanımlarına hayvancılık Kredisi

Sayfada Gezinme

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı