Euro, Dolar karşısında 1,19 seviyesine yükseldi

0

Investing.com –  Aşı çalışması yapan firmaların son aşamadaki tesirinin %90 üstünde olduğunu açıklamalarıyla piyasalardaki risk iştahı da giderek arttı. Başkanlık seçimleriyle düşüşe geçen dolar, aşı haberleriyle zayıf seyrini sürdürürken ABD Dolar Endeksi de 93,0 seviyesini aşamıyor.

Dolardaki zayıflığa karşın eurodaki hareket devam etmekte. Son ayda piyasada en çok tercih edilen para olan euro, bugün dolar karşısında 1,1905’e yükselerek 9 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

ABD başkanlık seçimlerinde belirsizlikle yükselen dolar ile 1,16 seviyesine gerileyen EUR/USD , seçimlerin piyasalarda beklentileri karşılaması, bunun yanı sıra gelen kalitelimser haberlerle doların zayıflamasıyla kademeli olarak 1,19’a kadar yükseldi. ABD’deki teşvik paketi en büyük belirsizlik olarak doların önünde dururken euro cephesinde ise hükümetler daha fazla teşvik planına hazırlanıyor.

Pandemide ikinci dalgayı yaşayan ABD ve Avrupa’da kısıtlamalar yeniden devreye girdi. Hizmet ve seyahat başta olmak üzere sektörlerde yeni bir durgunluk süreci yaşanıyor ve iflasları engellemek için Avrupa teşviklerde kararlı olurken ABD’de ise Trump ile anlaşmada yol kat edilemedi.

Yeni işle haftasında 1,19 seviyesini test eden paritede Eylül zirve seviye olan 1,20 önemli direnç olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Leave A Reply

Your email address will not be published.