Eurasia Group: Avrupa Birliği ve ABD analizi

0

Avrupa Birliği Joe Biden’ın başkanlık seçimlerini kazanmasıyla rahat bir nefes aldı, lakin bu durum transatlantik ittifakında her şeyin toz pembe olacağı anlamına gelmiyor. Donald Trump 2016 senesinde başkanlığı kazandığında, Avrupa Birliği Brexit ve diğer ekonomik sorunlarıyla mücadele içindeydi. Neticede beklenen oldu; geride kalan 4 yılda Trump yönetimi AB-ABD ilişkilerinin yaraladı. Joe Biden yönetimi oluşan bu yaraları onarmayı planlıyor.

Çin, Rusya, iklim değişikliği gibi önemli konularda aynı görüşlerde olsalar da dijital ekonomi ve yeşil ekonomiye geçiş gibi konularda görüş ayrılıkları ve yarışın devam etmesi muhtemel. Avrupa Birliği, Trump yönetiminin ABD ekonomisi için korumacılık politikalarını eleştirmişti, lakin halihazırdaki tabloya göre, Washington’ın durumu tersine çevirerek, Brüksel’in Karbon Sınır düzenlemesi ve dijital hizmet vergileri planlarını Avrupa korumacılığı olarak tanıması bekleniyor.

Avrupa’da ikinci pandemi dalgası hızla yükselirken, AB liderleri bu zor zamanda daha fazla gerilimin olmaması için Trump başkanlığının bu yıl sona ermesini umut ediyordu. Bu nedenle Biden’ın başkanlık haberi Avrupa’ya rahat bir nefes aldırdı.

AB, ABD ile beraber Çin’e karşı cephe alma yönünde istekli, lakin iki müttefikin bu konuya yaklaşım hakkındaki değişikliklarını masaya yatırması gerekecek. Dahası, AB, Washington’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne karşı ablukasını kaldırmak gibi iyi niyet önlemleri talep edecektir. Trump sonrası zamanda, Fransa Cumhurbaşkanı Macron stratejik özerklik gündemini hızlandırmak isterken, Almanya Başbakanı Merkel’in halefinin, ABD’nin Berlin’in savunma harcamalarını artırma yönündeki baskısına rağmen daha dengeli bir yaklaşımı tercih etmesi mümkün.

Avrupa Birliği, Amerika seçim sonrası belirsizliğine giderken, Dünya Ticaret Örgütü avantajını kullanarak yılda 4 milyar dolar değerindeki ABD mallarına gümrük tarifesi uygulamaya hazırlanıyor. Brüksel, 26 Ekim’de DTÖ’den resmi yetkilendirme alıp pazartesi için ABD ilişkileri hakkında bakanlar arası bir tartışma planlayarak tarife için gereken tüm adımları attı. Bloomberg’e göre, tarife 10 Kasım tarihinde başlayabilir.  Söz konusu tarife, Boeing uçaklarından tarım ihracatlarına, kimyasallardan sanayi ürünlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsarken, kısa vadede bazı vergileri de kemikleştirecek.

Brüksel ve Washington, Biden ile beraber DTÖ çatısında 16 yıldır süregelen uçak sübvansiyonları çatışmasını bitirmek için mücadele edecek. Biden’ın, Çin’in yükselişini engelleme, Rusya’nın kararlılığını azaltma, İran’ın nükleer programını durdurma hedefleri için AB ile ticaret savaşlarını bitirirken, Boeing-Airbus anlaşmazlığını çözmek için siyasi bir anlaşma yapması bekleniliyor. Lakin Biden göreve gelene kadar, ABD Ticaret temsilcisinin AB tarifelerine misillemede bulunup ticari gerilimi daha da artırması olasılıklar içerisinde.

Çeviri: Cem Cetinguc

FÖŞ anlattı: İnsanlığı Bekleyen Uzun ve Soğuk Kış

FÖŞ:  Amerikan Seçimleri Özel Yayını

Fitch AB için karamsar

Güldem Atabay: ABD seçimleri bitti, sıra 2021’e sarkacak COVID-19 yavaşlaması ile nasıl başa çıkılacağında

Leave A Reply

Your email address will not be published.