Esnaflar İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Yapmalı? Başvurular Nereye Yapılmalı?

0

Günümüzde birçok esnaf çeşitli nedenlerden dolayı iflas edebilmektedir. Bu nedenler içerisinde de genel olarak kredi borçları ya da gelir düşüklüğü yer almaktadır. Bu esnaflar ise ahilik sandığı kapsamında işsizlik maaşı alabilmektedir. Fakat Bağkur’lu olan esnaflar işsizlik maaşı desteğinden faydalanamamaktadır. Ahilik sandığı prim ödemeleri ise günümüzde 57,17 lira olarak belirlenmektedir. Bu prim ödemelerini gerçekleştiren ve belirli bir süreyi dolduran esnaflar işsizlik maaşını almaya hak kazanmaktadır. Şartlar ise 4A kapsamı ile benzerlik göstermektedir. Son 3 yıl içerisinde 600 gün çalışan ve ahilik sandığı prim ödemelerini yapan esnaflar işsizlik maaşına sahip olabilmektedir. Bu maaş için de sahip olunan işletmenin kapanmış olması gerekmektedir.

Esnaflar Yüzde Ne Kadar Alacak?

Başvuru yapacak olan esnafların da iş yeri kapanmadan önceki en fazla 90 gün prim borcu olması durumunda işsizlik maaşı kesintileri yaşanabilmektedir. Prim borçları da taksitler halinde ödenerek yine işsizlik maaşı sağlanabilmektedir. Son durumda ise brüt maaşında yüzde 40’ı hesaplanarak ve brüt asgari maaşın da yüzde 80’i hesaplanarak işsizlik maaşı tutarı ortaya çıkarılmaktadır. Hesaba göre ise işsizlik maaşı alınıp alınmayacağı da belli olmaktadır. Bu noktada prim borcu olan kişilerin biraz daha tehlikede olduğu söylenebilmektedir. Yüksek tutarda prim borcu olan ve maaş yüzde tutarları düşük olan kişiler bazı durumlarda işsizlik maaşı alamamaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

İşsizlik maaşı başvuruları tamamen İŞKUR merkezlerine yapılmaktadır. Bu başvurular sonrasında ise işsizlik maaşını almaya hak kazanan kişiler sonraki aydan itibaren maaşı almaya başlayabilmektedir. Yatırılan prim gününe ve faaliyet gösterilen çalışma günlerine göre de alınacak olan işsizlik maaşının kaç ay yatacağı belli olmaktadır. Söylenen süreler boyunca da maaş aylık olarak hesaba yatmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.