Esnaf pandemi çilesinden bıktı, işyerleri kapanıyor

0

Yayımlanan son pandemi kısıtlamalarından 383 bin esnaf ve 2 milyonun üstünde çalışan doğrudan etkilendi. Yasaklar sebebiyle esnaf iş yapamaz hale gelirken milyonlarca aşçı, garson, kalfa, güvenlik görevlisi, barmen vs bir anda tekrar işsiz kaldı.

Koronavirüs pandemisi tüm sektörleri etkilese de en çok hazır gıda, eğlence, hizmet ve ulaşım sektörüne olan etkilerinin uzun yıllar geçmeyeceği öngörülüyor. 16 Martta paylaşılan kısıtlamalardan buyana 2716 bar, 2016 birahane, 8470 müzikli lokanta başta olmak üzere aralarında gazino, pavyon ve gece kulüplerinin olduğu toplamda 14 bin 224 işyeri kapalı. Bu durumun ekonomiye etkileri devam ederken hastalığın tekrar pik yapması üzerine hükümet 17 Kasımda yeni kısıtlamalar getirdi. 17 Kasımda paylaşılan kararla beraber 130 bin kıraathane, 200 bin restoran, lokanta, ve kafeterya, 11 207 internet salonu, 14 bin halı saha başta olmak üzere toplamda 369 bin 804 işyerinin faaliyetlerine kısıtlama getirildi. CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın yayınladığı rapora göre son yasaklarla beraber en az 2 milyon işçi ve 383 bin esnaf doğrudan etkilendi. Bu rakam aileleriyle beraber 15 milyonu buluyor.

17 Kasım’da yürürlüğe giren kısıtlamalarla beraber lokanta, restoran, kafe ile büfeler servise kapatıldı ve paket servise geçmeleri istendi. Hafta sonları ise akşam 8’e kadar çalışmalarına izin veriliyor. Peki yasaklar esnafı nasıl etkiledi?

Kadıköy’de yasaklardan doğrudan etkilenen restoran, kafe, tatlıcı ve büfe sahipleriyle konuştuk. “Yüzde 90 işim kesildi” diyen Lokanta işletmecisi Aziz, “Çalışanlarım vardı şu an yok. İzne göndermek zorunda kaldım. Günde 4-5 tabak yemek satıyorum o kadar. Bence saçmaladılar. Bir iki masa açık bıraksaydılar yani bütün restoran ve kafeler için. Çünkü virüs yalnızca buralarda bulaşmıyor” diyor.

Tatlıcılık yapan Neşe Demir, “Minibüste, Metrobüste, Otobüste AVM’lerde virüs bulaşmıyor mu? Biz tedbir alınmasına karşı değiliz tabiki alınmalı ama yasaklardan en çok etkilenenler restoran ve kafeler oldu. Benim personelim az ama benim tanıdığım büyük iş yerlerinin biri 40, öteki tam 80 kişiyi işten çıkarmak zorunda kaldı. Ne yapsın? Bu 1,5 ay o kadar insanın maaşını nasıl ödesin?” diyor.

Büfe ve kafe işletmecisi olan Erol Bey, “Bu yasakların mantıklı olan kısımları da var ama olmayan kısımlar daha çok. Kişilera yemek ve içecek satıyoruz ama oturtmuyoruz. Bu sefer kişiler dışarda, yerde yemek yiyorlar” ifade etti.

Kafe işletmecisi Mahmut Kaya, “Cuma gününden bu yana işler tamamen kesildi. Çünkü kişiler oturmayınca kahve almıyor. Paket servisimiz de yok. Yasakları tesiriz buluyorum açıkçası. Bu yasaklar esnafı öldürüyor. Onun haricinde virüse illaki tesiri olacaktır ama ya tamamen bir kapatılsın, izolasyon yapılsın yoksa bu durum yalnızca esnafın para kazanmasını engelliyor” diye konuştu.

“Hükümetin hiç bir faydasını görmedik hiç öyle bişey yok” diyen Neşe  Demir sözlerini şöyle bitiriyor:

“Yalnızca 25 bin lira kredi veriyor. 25 bin esnafın nesine yeter? Kiraya mı, işçi masraflarına mı? Vergiye mi? Acı reçete diye bir şeyler dediler ya son zamanlarda, evvel kendine yapacaksın. Kendileri bir kemerlerini sıksınlar.”

Kaynak: Sakıp Yaşar / ahval.me

Leave A Reply

Your email address will not be published.