Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Aylık Yardım Parası Nasıl Alınır? Yardım Miktarı Ne Kadar Oluyor?

0

Devlet aile yardımları kapsamında eşi vefat etmiş kadınlara aylık para yardımı sağlamaktadır. Bu yardım kapsamını açacak olursak herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, muhtaçlık seviyesindeki fakir ve güçsüz kadınların resmi nikâhlı eşlerini kaybetmesi durumunda alabildiği sosyal yardımdır diyebiliriz. Bu koşulların haricinde herhangi ekstra bir şart bulunmamaktadır. Belirtilen bu yardım aylığına ise direkt olarak eşi vefat etmiş kadınlar başvuru yapabilmektedir. Sadece resmi nikâhlı eşin kaybedilmesi durumunda alınan bu yardım devletin çeşitli şartları soruşturması dâhilinde alınabilmektedir. Bu noktada ise yaşanılan ortam, gelir durumu ve sağlık durumuna göre bir yardım kapsamı oluşturulduğu söylenebilmektedir. Eşini kaybetmiş olan kadınların herhangi bir farklı ailede yaşamını sürdürmesi, çalışan çocuğunun yanında yaşaması ya da farklı bir kurumda yaşaması halinde bu aylık yardım alınamamaktadır. Sadece tek başına yaşayan ve sosyal güvencesi olmayan eşini kaybetmiş kadınlar bu yardımdan faydalanabilmektedir.

SAĞLANAN YARDIM TUTARI NE KADAR?

Eşini kaybetmiş kadınlara ödenecek aylık tutar 325 TL olarak belirlenmektedir. Bu ödemeler ise PTT tarafından sağlanmaktadır. Fakat ödemeler direkt olarak aylık olmamakla birlikte iki ayda bir şeklinde periyotlarla gerçekleşmektedir. Çeşitli yardım zammına göre de alınacak tutar değişebilmektedir. Genel olarak ise bu zamlar yılbaşı dönemlerinde gerçekleşmektedir. Bu tarihler haricinde ise farklı özel durumları olan kişilere daha yüksek aylıklar bağlanabilmektedir.

YARDIMA BAŞVURMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

Eşini kaybeden kadınlara özel maddi yardım için sadece T.C. kimlik kartı ile başvuru yapmak yeterli olmaktadır. Bunun haricinde gereken bütün bilgiler online sistem içerisinde yer aldığı için elden başka bir belge verilmesine gerek duyulmamaktadır. Başvuru sonrasında ise ilerleyen aylarda ödemeler alınabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.