Ericsson’un Cradlepoint’i satın alma süreci tamamlandı

0

Ericsson’un, kurumsal pazara yönelik Wireless Wan Edge 4G ve 5G çözümlerinde pazar lideri olan ABD merkezli Cradlepoint’i satın alma sürecini tamamlandı. Satın alma, Ericsson’ın hızla genişleyen Kurumsal 5G alanında pazar payını artırma stratejisinde büyük rol oynayacak.

Satın alma, Ericsson’un 18 Eylül 2020’de Cradlepoint’i satın alma niyetini açıklamasından sonra tamamlandı. Ericsson, satın alma için mevcut nakit varlığından toplamda ortalama 1 milyar USD ödedi. 2019 senesinde satışları 1,2 milyar kron olan Cradlepoint’in brüt kâr marjı ise yüzde 61’di. Ericsson’un operasyon marjlarının 2021 ve 2022 senelerinda ortalama yüzde 1 ters etkilenmesi bekleniyor. Bunun yarısı, satın almadan kaynaklanan maddi olmayan varlıkların amortismanıyla ilgili. Cradlepoint’in nakit akışına 2022 senesinden bu yana katkıda bulunması bekleniyor.

Cradlepoint’in çözümleri aracılığıyla şirketler, hücresel teknolojiyi kullanarak tesisleri, araçları, mobil iş güçlerini ve IoT cihazlarını basit ve güvenli bir biçimde birbirine bağlayabiliyor. Kurumlar için 5G destekli hizmetlerden oluşan her iki firmasın çözüm portföylerinin birleşimi, Ericsson’un müşterileri için çok değerli yeni gelir akışları oluşturacak ve ağlara yapılan yatırımların getirilerini artıracak. Ericsson’un küresel varlığı ve dünyanın ileri gelen servis sağlayıcılarıyla uzun zamandır devan eden ilişkileri, Cradlepoint’in ülkeler arası pazarda genişlemesine yol gösterecek.

Cradlepoint, Ericsson bünyesinde bağımsız bir bağlı kuruluş olarak faaliyet gösterecek. Şirket, 5G’nin dijital dönüşümü hızlandırması ve işletmelerin gelişmiş bağlantı hizmetlerine olan gereksinimlerinin artması sebebiyle mevcut pazar ivmesini daha da ilerletmeye devam edecek. Şirket, Ericsson’un Kurumsal Teknolojiler ve Yeni İş Alanları biriminin bir parçası olacak.

Teknoloji ve Yeni İş Alanlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Başkanı Asa Tamsons, konuyla ilgili olarak şunları belirtti: “Cradlepoint’i Ericsson ailesinde görmekten büyük heyecan duyuyorum. Cradlepoint’in pazar lideri çözümleriyle, kurumsal tekliflerimizi güçlendiriyor ve bir sonraki kurumsal ağ dönüşümü dalgasına önderlik etmek için mühim bir adım atıyoruz. Beraber, üretkenliği artırmaya ve gerçek zamanlı hizmetler sunmaya yardımcı olan ve kurumsal segmentlerde 5G’nin daha süratli benimsenmesini sağlayan son müşterilere yönelik çözümlerimizi daha da güçlendireceğiz. Bu, 5G yatırımlarından elde ettikleri geri dönüşü hızlandırmaları yönünden müşterilerimiz için de çok mühim bir gelişme.”

Cradlepoint, faaliyetlerini ABD’nin Idaho eyaletinin Boise şehrinde yer alan merkezinden yürütmeye devam edecek. Firmasın aynı zamanda Kaliforniya’da Silikon Vadisi’nde bir AR-GE merkezi, İngiltere ve Avustralya’da ofisleri bulunuyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.