Erdoğan konuştu, dolar 8 TL’nin altına geriledi

0

Piyasalarda, TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın işaret ettiği 19 Kasım’da gerçekleştirilecek rutin faiz kararı evvelsi ekonomi yönetiminde yaşanan ani değişikliğin siyasete tesiri de yakın zamandan takip ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasıyla ilgili ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kendisi sağlık sorunları sebebiyle görevsinden affını istedi. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi. Erdoğan’ın “Ağbal ve Lütfi Elvan’ın göreve başlamasıyla piyasa göstergelerinde yaşanan seyir doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” sözleri de dikkati çekti.

Erdoğan’ın bu sözlerinin sonrasında dolar/TL 8.00 seviyesinin altına indi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTEN BU YANA EN BÜYÜK DEĞER KAZANCI

TL’de Pazartesi günü 2018 üçüncü çeyrekten beri yaşanan en büyük değer kazancının görülmesi bankacılara göre yabancı yatırımcıların bazı alanlarda hemen hemen sıfırlamaya başladıkları Türkiye pozisyonlarını yükseltmek için aslını söylemek gerekirse ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

TCMB başkanlığına Murat Uysal’ın yerine, AKP’nin en kıdemli ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal; bunu takiben sosyal paylaşım sitesi aracından sürpriz biçimde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine ise Lütfi Elvan atandı.

Brown Brohers ise Elvan’ın teknokrat kimliğine çıkmasına karşın yeni atamalar sonrası nasıl bir politika değişikliği olacağını görmek istediğini sözlerine ekledi “Bir değişim olacağını düşünüyoruz, lakin bunun Türk finansal-ekonomik sistemini sürdürülebilir bir yola sokmak için gereken yapısal değişiklikleri değil, mevcut yangını söndürmek için yeterli olacağını varsayıyoruz” görüşünü yayınladı.

Bir taraftan ise yeni atamalar sonrası iyimserliğin tamamının devam etmemesi piyasanın ilk adımları da görmek istediği anlamına geliyor. Bu kapsamda Ağbal’ın da işaret ettiği 19 Kasım’daki faiz kararı ön planda gözüküyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı konuşmada Türkiye’yi “faiz, kur, enflasyon prangası ile modern kapitülasyonlara mahkum etmek talep edenlere karşı” tarihi bir mücadele verildiğini belirtmişti.

Erdoğan “Serbest piyasa ekonomisi kaidelerindan taviz vermeden, büyümeyi özel sektör eliyle sürdürmek kararlılığından vazgeçmeden, paranın milliyeti ve sınırı olmadığını gerçeğini unutmadan tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Serbest piyasa ekonomisine yönelik iletilar dün Elvan tarafından da ilk açıklama olarak dile getirildi. Elvan’ın dünkü açıklamaları dolar/TL’yi 8.3’lü seviyelerden 8.2’li seviyelere bazı zaman biraz altına düşürdü.

“Evvellikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir biçimde destekleyeceğiz” diyen Elvan önümüzdeki dönemin COVID sonrası yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacağını mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacaklarını sözlerine ekledi

EKONOMİ YÖNETİMİNİN İLK SINAVI 19 KASIM OLACAK

Piyasa siyasette yeni görevden alma/atamaların olup olmayacağını da izliyor. Lakin TL’de piyasanın yeni atamaların sonrasında izleyeceği en mühim gelişme olarak TCMB’nin 19 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) ön planda gözüküyor. Ağbal TCMB başkanı olarak ilk açıklamasını hafta başında yaptı. Açıklamada, fiyat istikrarı için tüm araçların kararlılıkla kullanılacağına dikkat çekildi. Ağbal 19 Kasım’daki PPK’ya kadar mevcut durumun gözden geçirileceğini; oluşacak veri ve değerlendirmelerle lüzumlu politika kararlarının alınacağını vurguladı. İlgili ileti faiz artışına ilişkin ilk sinyal olarak yorumlandı. Piyasada 19 Kasım evvelsi bir adım atılabilir yönündeki beklentileri ise zayıflattı.

Goldman Sachs “En mühimsi, gereken sıkılaştırmayı gerçekleştirmek için yeterince siyasi desteğin sağlanıp sağlanmayacağının olduğunu düşünüyoruz” demişti.

Ağbal hafta sonunda İstanbul’da kamu ve özel bankaların genel müdürleri, sivil toplum kuruluşları, iş çevreleri ve düzenleyici kurumlar ile sıra sıra görüşerek ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, sonrasında Pazar günü akşam sularında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a brifing verdi.

Atama ve istifalar evvelsi TL’nin dolar karşısındaki son üç yıldaki değer kaybı %55 civarındaydı. Bu verilere göre 22 gelişmekte olan para birimi değerlendirildiğinde TL açık ara en çok değer kaybeden para birimi konumunda. TL’nin bu yılki kaybı ise %30 seviyesinde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.