Otomobil

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (5)

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme, öngörülebilir, kolay erişilebilen, süratli ve etkin işleyen yargı sistemi hakkında yeni adımlar atacağız.” dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, evvel yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın sonrasında da yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın göreve başlamalarıyla, piyasa göstergelerinde yaşanan olumlu seyrin, doğru yolda olduklarına işaret ettiğini sözlerine ekledi

Cuma günü 8,54 seviyesinde kapanan dolar kurunun, 8,09 seviyelerine kadar gerilediğine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye’nin risk primi göstergesinin, 528 baz puandan 450 baz puana indiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin 5 yıl vadeli tahvil faizinin yüzde 18,84’ten gerileyerek, yüzde 12,80 seviyesinde işlem görmeye başladığını anlatan Erdoğan, “Ülkeler arası yatırımcıların ülkemiz varlıklarına 2,7 milyar dolarlık talebi gerçekleşti.” dedi.

Erdoğan, geçen cuma gününe göre borsadaki değer yükselişinin yüzde 5’i geride bıraktığını vurgulayarak, “İnşallah atacağımız her yeni adımla bu olumlu tablo daha iyiye gidecektir. Tabiki tüm bunları serbest piyasa ekonomisi kaidelerindan taviz vermeden, şeffaflığı ve öngörülebilirliği yükseltmek suretiyle yerli ve ülkeler arası yatırımcıları harekete geçirerek yapacağız.” diye konuştu.

“Hukuk devleti” vurgusu

Yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklimi tesis etmenin, ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sağlamanın en mühim yollarından birinin hukuk devleti ilkesi olduğunu bildiklerini söyleyen Erdoğan, “Hükümete sıra geldiğinden beri demokrasi ve kalkınma merkezli bir anlayışla ülkemizi güçlendirme gayretimizin gerisinde bu hakikat yatıyor.” dedi.

Türkiye’nin demokratik hukuk devleti kimliğini güçlendirmek için son bir yıldır bir dizi yeni reformu hayata geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Yaptığımız her reform, ülkemizdeki değişik kesimlerle beraber yerli ve ülkeler arası yatırımcılara da hitap ediyor. Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme, öngörülebilir, kolay erişilebilen, süratli ve etkin işleyen yargı sistemi hakkında yeni adımlar atacağız. Bunun yanısıra yatırım ortamının iyileştirilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, iyi yönetişim gibi alanlarda da yapısal reformların hazırlıkları içindeyiz.”

Türkiye’nin, ülkeler arası düzeyde aranan yatırım hukuku herkes tarafından bilinenlarının tümüne sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Buna karşın yaşanan sıkıntılar varsa onlara da bigane kalmıyoruz. Hukuk sistemimizin tarafları ile ekonominin kamu ve özel sektördeki tüm temsilcilerinin istişareleriyle ortaya çıkacak ihtiyaçları, yasama olarak sizler, yürütme olarak biz süratle hayata geçirerek, ülkemizi yeni döneme hazırlayacağız. Mevzuat düzenlemeleri yanında uygulamadaki eksikleri ve aksaklıkları yakın zamandan takibe alarak, yatırım iklimini olumlu yönde geliştireceğiz. Kazanılmış hakları ve haklı beklentileri güvence altına alacak düzenlemeleri artırarak, ülkemizi demokrasi ve kalkınma eksenli büyütme hedefimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Bu duygularla bir kez daha ekonomide girdiğimiz yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Uslu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu